LIVE UPDATES
Bota

Java e punës katër-ditore në SHBA nuk do të ndodhë brenda natës

Sfida, megjithatë, është nëse bizneset mund të ruajnë të njëjtin nivel produktiviteti në periudha më të shkurtra kohore.

18 Mars 2023, 22:30 Nga k.m.
Java e punës katër-ditore në SHBA nuk do të ndodhë
Foto ilustruese

Sipas studimeve të fundit, puna katër ditë në javë në vend të pesë ditëve, mund të përmirësojë mirëqenien e përgjithshme të njerëzve. Sfida, megjithatë, është nëse bizneset mund të ruajnë të njëjtin nivel produktiviteti në periudha më të shkurtra kohore. Korrespondentja Veronica Balderas Iglesias e Zërit të Amerikës foli me ata që kanë eksperimentuar me këtë formulë.

Ideja për të punuar tetë orë në ditë për vetëm katër ditë në javë, por për të fituar të njëjtën pagë, e tërheq shumë dentisten Iria Ondo.

"Nëse keni një biznes tjetër, mund të punoni aty ose të pushoni në shtëpi, të kaloni kohë me familjen tuaj".

Por për James Rogers, i cili zotëron një biznes ndërtimi në Dakotën e Jugut, formula nuk do të funksiononte domosdoshmërisht.

"Ne kemi nevojë për javë më të gjata të punës vetëm për të përfunduar punën që kemi në kohë".

Në vitin 2022, organizata jofitimprurëse 4 Day Week Global dhe partnerët e saj drejtuan disa programe pilot gjashtëmujore në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar. Ata vunë në dukje disa përfitime të orarit të shkurtuar të punës, duke përfshirë më pak lodhje dhe pagjumësi të punëtorëve dhe një rënie prej 65% të mungesave në punë… tha bashkëthemeluesja e organizatës Charlotte Lockhart.

“Statistikat e mirëqenies janë me të vërtetë të dukshme, por gjithashtu ajo që kemi gjetur është se produktiviteti në bizneset që e kanë vazhduar programin ose ka mbetur i njëjtë ose është rritur”.

Kongresmeni demokrat Mark Takano riparaqiti së fundmi një propozim për të vendosur një javë pune 32-orëshe në mbarë vendin pa ulje page. Deri më tani, ai nuk ka mbështetjen e republikanëve që propozimi të bëhet ligj dhe ai pranon se detajet ende duhet të përpunohen.

“Do të jetë ndryshe për hidraulikët, marangozët dhe njerëzit që punojnë në linjën e montimit. Se si do të vihet e gjithë kjo në një ekuilibër pagash, nuk i kam të gjitha përgjigjet për këtë”, tha ligjvënësi Mark Takano.

Ai është i bindur se është koha e duhur për të debatuar idenë.

“Për shkak të pandemisë, për shkak se njerëzit u mësuan me fleksibilitete të reja pune, ata përjetojnë mënyra të reja për të bërë gjëra sepse iu desh. Ajo që ne po zbulojmë është se njerëzit nuk duan të kthehen në mënyrat e vjetra. Ata duan një normalitet të ri”.

Firma e marketingut dhe reklamave dixhitale Liquified Creative provoi eksperimentin katërditor të javës së punës për disa vjet, duke filluar nga viti 2020. Drejtori ekzekutiv Shawn Noratel tha se ishte një udhëtim me vështirësi.

“Ishte shumë stresues për punonjësit, sepse ata po përpiqeshin të bënin 40 orë punë, në një javë pune 32-orëshe. Gjithashtu të ishe në gjendje t'u përgjigjeshe klientëve ishte shumë e vështirë”.

Meqenëse të dhënat janë ende të pakta, një pilot i ri do të nisë në SHBA më vonë këtë vit për të hulumtuar më tej përfitimet dhe disavantazhet e orëve të reduktuara të punës. Organizata 4 Day Week Global po planifikon gjithashtu të nisë programe pilot në Australi, Zelandën e Re dhe Brazil./VOA

shba florida

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it