LIVE UPDATES
Bota

Florida, shteti me rritjen më të shpejtë të popullsisë në Amerikë

Sipas të dhënave nga Byroja amerikane e Regjistrimit më shumë se 700 mijë njerëz u shpërngulën në këtë shtet midis prillit të vitit 2020 dhe korrikut të vitit 2022, gjatë pandemisë COVID-19. Ishte koha kur shumë punonjës që vijonin punën në distancë mund të jetonin ku të dëshironin.

18 Mars 2023, 23:01 Nga k.m.
Florida, shteti me rritjen më të shpejtë të popullsisë
Foto ilustruese

Si asnjëherë më parë, Florida po përballet me një numër të madh të banorëve që shpërngulen për të jetuar në këtë shtet. Sipas Byrosë amerikane të Regjistrimit, Florida është bërë shteti me rritjen më të shpejtë të popullsisë në Amerikë, duke arritur në 22 milionë banorë.

Nëse i pyet njerëzit pse janë zhvendosur në Florida, pothuajse të gjithë kanë të njëjtën përgjigje.

“Sepse e urrej të ftohtin. Të gjithë i duan rrezet e diellit dhe palmat”, thotë Kathy Bonini, e cila është zhvendosur nga Pensilvania.

“Kemi mot me diell, ndaj ne themi që jemi ‘Shteti i Diellit’”, thotë Nancy Sikes-Kline, kryetare e Bashkisë St. Augustine, në Florida.

“Prindërit e mi kanë lindur në Karaibe, ndaj janë mësuar me motin e ngrohtë. Ata u lodhën nga moti i ftohtë në Boston”, thotë Kevin Pierre.

Por nuk është vetëm moti i ngrohtë që e ka bërë këtë shtet kaq tërheqës. Ekonomisti Sean Snaith tregon se në Florida mund të gjesh një punë shumë shpejt. Dhe një tjetër fakt është se ndryshe nga shumica e shteteve amerikane, Florida nuk ka tatim mbi të ardhurat shtetërore.

“Në varësi të vendit nga po lëvizin njerëzit, kjo mund të jetë një shtesë prej 10% në pagën aktuale dhe që më parë shkonte për të paguar taksat shtetërore”, thotë Sean Snaith, Profesor i Ekonomisë në Universitetin “Centra”.

Sipas të dhënave nga Byroja amerikane e Regjistrimit më shumë se 700 mijë njerëz u shpërngulën në këtë shtet midis prillit të vitit 2020 dhe korrikut të vitit 2022, gjatë pandemisë COVID-19. Ishte koha kur shumë punonjës që vijonin punën në distancë mund të jetonin ku të dëshironin.

Të dhënat tregojnë se shumica e njerëzve që u zhvendosën në Florida ishin nga shhtete si Nju Jorku, Xhorxhia, Ohajo, Pensilvania dhe Kalifornia.

“Ishte koha për t’u larguar nga Kalifornia ndërsa zjarret dhe kostoja e lartë të jetesës u bënë të papërballushme. Këtu taksat janë më të ulëta dhe padyshim kostoja e jetesës është shumë tërheqëse, si dhe ke mundësi për rritje”, thotë Aaron Dan që u zhvendos në Florida gjatë pandemisë.

“Këtu jeta është me e qetë. Në veri, të gjithë janë me nxitim gjatë gjithë kohës”, thotë Kathy Bonini, e zhvendosur në Florida nga Pensilvania.

Ka dhe nga ata që shkojnë në Flordia nga jashtë kufijve të Shteteve të Bashkuara.

“Kemi pasur shumë migrime ndërkombëtare në shtet nga disa vende. Nuk janë vetëm një apo dy vende, është Amerika Qendrore dhe Amerika e Jugut, Karaibet”.

Sharon Wooten, është një agjente e pasurive të paluajtshme e cila ka lindur dhe është rritur në Florida. Me kalimin e viteve ajo ka parë që të priten pemët e portokalleve për t’i lënë vendin ndërtimeve të shtëpive.

“Ka ndryshuar shumë. Toka bujqësore është zhdukur,”- thotë ajo.

Wooten thotë se ajo është pro ndryshimeve, por të bëhen sipas rregullave.

“Mendoj se nëse kujdesemi për burimet tona natyrore dhe nuk zhvillohemi shumë shpejt, është në rregull. Duhet të mendojmë për ato që do të vijnë. Planet e mira të zhvillimit sjellin mundësi për njerëzit”, thotë ajo.

Ekonomisti Snaith shikon anën pozitive të rritjes së popullsisë.

“Çdo familje e re që zhvendoset në Florida ka nevojë për një vend për të jetuar. Ata kanë nevojë për të gjitha gjërat që i duhen një konsumatori . Pra, e dini, rritja e popullsisë është njëra anë e medaljes. Ana tjetër është rritja ekonomike”, thotë ai./VOA

florida

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it