LIVE UPDATES
Politike

VIDEO- Balla bën ironi me gazetarët: Shqetësimi juaj në Festën e Birrës ishte se kush do mbante këngën…komisonet j

23 Shtator 2021, 09:24 Nga DOSJA
VIDEO- Balla bën ironi me gazetarët: Shqetësimi juaj në

TIRANË– Kreu i Grupit Parlamentar Taulant Balla ka bërë ironi me gazetarët kur u pyet se për cilën arsye nuk po mbahen në mënyrë tradicionale mbledhjet e komisioneve parlamentare, por online. Teksa ndodhej para gazetarëve, jashtë sallës së Kuvendit, Balla tha se vendi është ende në periudhë pandemie dhe për këtë arsye është marrë ky vendim.

I pyetur se përse u lejua të zhvillohej Festa e Birrës, Balla nuk dha përgjigje, por tha se shqetësimi i mediave ishte se kush do ta mbante këngën dhe jo distancën mes njerëzve që ishin të pranishëm në atë festë (referuar debatit për këngëtarin serb Goran Bregoviç). 


Pjesë nga prononcimi:

Taulant Balla: Është qartësisht e shpjeguar vijueshmëria e punës. Natyrshëm do të ketë komisione që do të vijojnë punën online dhe sala që plotësojnë kushtet për të zhvilluar mbledhjen me distanca. Opozita të gjejë arsye të tjera për tu shqetësuar, por kjo. Mbledhja e komisionit të Ekonomisë do të bëhet siç është bërë normalisht, por nëse do të ketë një seancë të rëndësishme, atëherë do zhvillohet në një nga sallat e caktuar. Sikur zhvillohet në të gjithë botën, të njëjtën procedurë kemi ndjekur. Ajo që dua të them është se kemi gjetur dakordësi për vaksinimin e detyrueshëm të deputetëve. Afati vihet nga ekspertët dhe ky është një mesazh i mirë që jep sot Kuvendi i Shqioërisë. Ajo që është e rëndësishme është se tu drejtohemi studentëve dhe tu themi që duhet të vaksinohen, duhet ta bëjmë ne të parët për tu treguar se ato që propozojmë, i zbatojmë. Vendimi përkatës i Këshillit të Ministrave vazhdon të jetë vijues dhe duhet të jemi të kujdesshëm. Fatkeqësisht kemi numra të larta infektimesh dhe rritje viktimash.

Pyetje: Por kur inagurohet TKOB-ja nuk gjen vend VKM-ja?

Në shtator tetor kemi këtë situatë, mos të fryhet tollumbaci kot. Mbledhjet do vazhdojnë siç kemi rënë dakort. Do zhvillohen në mënyrë tradicionale dhe online. Kemi rënë dakort. Edhe ju gazetarët jeni dëshmitarë se ato online kanë qenë më transparente se ato tradicionale.

Pyetje: Jo po ideja është që rregullat zbatohen vetëm në disa raste…

Taulant Balla: Ju keni çështje si Festa e Birrës që ju shqetësojnë…ju lutem, ju lutem….shqetësimi juaj ishte se kush do ta mbante këngën në festëm jo tjeter gjë.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike taulant balla taulant balla

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013