LIVE UPDATES
Politike

VIDEO- Ndryshimet Kushtetuese, Balla: PD-ja do bindet vetë për votën, s’është pazar ‘më jep të të jap’

23 Shtator 2021, 09:34 Nga DOSJA
VIDEO- Ndryshimet Kushtetuese, Balla: PD-ja do bindet vetë për

TIRANË– Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla është shprehur i bindur se Opozita do t’i votojë ndryshimet kushtetuese që maxhoranca ka propozuar për të bërë. Në një prononcim për mediat, Balla tha se ndryshimet kushtetuese që janë propozuar nga ekspertët ligjorë janë vetëm kushtetuese dhe nuk prekin ligjet. I pyetur se çfarë janë të gatshëm socialistët që t’i japin Lulzim Bashës në këmbim të votës, Balla tha se ky nuk është një pazar ‘merr e jep’, por që PD-ja do bindet vetë për të dhënë votën, duke parë që gjëja më e mirë është që Reforma në Drejtësi të shkojë përpara.


Pjesë nga prononcimi:

Pyetje: Së fundmi socialistët kanë kërkuar ndryshime Kushtetuese përsa i përket Vettingut që skadojnë në vitin e ardhshëm, pse i kërkoni tani dhe a shpreh kjo një mosbesi për KLP dhe KLGJ që duhet të vazhdojë me procesin e Vettingut?

Taulant Balla: ky është një diskutim që ka vijuar prej më shumë se një viti, ka qenë rekomandim i Euralius dhe Opdat me të cilët Kuvendi i Shqipërisë vijon komunikimin në mënyrë të vazhdueshme. Të mos harrojmë që ka plasur vlerësime dhe nga ana e Komisionit të Veneciave lidhur me procesin e Vettingut. Në këtë këndvështrim është rekomanduar se ashtu siç është vetuar për 400 prokurorë e magjistratë, të vijojë dhe me pjesën tjetër. Nën vlerësimin tim, duhet jo më shumë se dy vite, në fillim të javës kemi bërë një diskutim, duke qenë se ndryshimet në Kushtetutë kërkojnë të paktën dy muaj dhe na duhet koha e nevojshme për t’i draftuar. Dua t’ju sqaroj se ekspertët ligjorë na ka rekomanduar që janë vetëm kushtetuese, nuk prekin ligjet që burojnë nga një parashikim kushtetues.

Pyetje: Ju duhet vota, çfarë jeni të gatshëm t’i jepni Lulzim Bashës që të votojë këto ndryshime tani?

Kjo s’ka të bëjë…kjo…natyrshëm qytetarët shqiptarë kanë çuar përpara me votë Reformën në Drejtësisë. Ditët në vijim do të tregojnë se ne kemi bërë mirë që kemi ndërmarrë këtë hap dhe PD-ja do të binde që duhet të shkojë përpara. Vota që duhet të japë PD-ja duhet të burojë nga nevoja e një ndryshimi kursi në lidhje me Reformën në Drejtësi dhe jo pjesë e një pazari më jep të të jap.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike taulant balla taulant balla

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha