LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nga Berlinale në Eurovizion, zemërimi për Gazën mjegullon ngjarjet kulturore të Evropës

Duke shpallur bojkotimin e tij në Instagram, Sanzgiri akuzoi autoritetet gjermane se heshtin zërat që flisnin për palestinezët në luftën në Gaza.

21 Shkurt 2024, 13:46 Nga M.B
Nga Berlinale në Eurovizion, zemërimi për Gazën mjegullon
Mysafirët protestojnë për një armëpushim ndërsa ndoqën galanë e hapjes së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të 74-të Berlinale në Berlin, Gjermani, 15 shkurt 2024.

BERLIN- Regjisori indiano-amerikan Suneil Sanzgiri do të shfaqte filmin e tij për rezistencën antikoloniale kundër perandorisë portugeze në festivalin e filmit Berlinale të këtij muaji, por u largua. Duke shpallur bojkotimin e tij në Instagram, Sanzgiri akuzoi autoritetet gjermane se heshtin zërat që flisnin për palestinezët në luftën në Gaza.

"Unë nuk do të jem bashkëpunëtor. Të gjithë kemi gjak në duart tona", ka shkruar ai.

Sanzgiri është një nga të paktën tre regjisorërt që tërhoqën krijimet e tyre. Tërheqjet treguan ujërat e ndërlikuara ku po lundrojnë institucionet kulturore të Gjermanisë, të kapur mes mbrojtjes së lirive artistike, ndërkohë që njohin atë që shumë gjermanë e shohin si një përgjegjësi historike për Izraelin pas Holokaustit nazist. Mosmarrëveshje të tilla janë ndezur edhe gjetkë në Evropë që nga sulmet e 7 tetorit nga militantët e Hamasit. Unioni Evropian i Transmetuesve i ka rezistuar thirrjeve që Izraeli të përjashtohet nga Eurovision Song Contest. Protestat shpërthyen në qytetin italian të Napolit në shkurt pasi transmetuesi shtetëror RAI u distancua nga një thirrje e bërë nga reperi Ghali për të "ndaluar gjenocidin" gjatë natës së mbylljes së Festivalit të Muzikës të Sanremos. Në Britani, një rrjet artistësh ka dokumentuar ngjarje që u shfarosën mbi pikëpamjet pro-palestineze të artistëve.

Galeria e artit Arnolfini në Bristol gjithashtu shkaktoi një reagim pas anulimit të dy ngjarjeve të filmit palestinez, nga frika se ata mund të "humbeshin në aktivitetin politik". Në Francë, një grup artistësh në nëntor organizuan një "marsh të heshtur" ku mbanin një pankartë të bardhë pa slogane. Në Gjermani, zemërimi për ofensivën izraelite në Gaza, e cila ka vrarë 29,000 palestinezë, është përplasur me ndjeshmëritë për mbështetjen e Izraelit. Kritikët thonë se goditjet ndaj zërave pro-palestinez ngatërrojnë kritikën me protestën legjitime. Duke qenë se ngjarjet kulturore shpesh mbështeten nga shteti, kritikët thonë se qeveria ka përdorur fuqinë e saj financiare për të parandaluar çdo kritikë ndaj Izraelit, një akuzë që qeveria e kundërshton me forcë.

“Liria e artit dhe liria e shprehjes janë ndër parimet bazë më të rëndësishme të demokracisë në Gjermani, të cilat natyrisht mbrohen edhe nga qeveria federale”, tha një zëdhënës i ministrisë së kulturës.

“Institucionet dhe projektet e financuara në nivel federal kanë liri kuratoriale dhe vendosin vetë me cilët artistë punojnë”, shtoi zëdhënësi.

Ndërsa shpalli bojkotin e tij në Berlinale, regjisori Sanzgiri shprehu mbështetje për Strike Germany, një nismë e ndërmarrë nga artistë anonimë në janar duke u bërë thirrje kineastëve, muzikantëve, shkrimtarëve dhe artistëve të tërhiqen nga ngjarjet kulturore në Gjermani.

“Është një thirrje për të refuzuar përdorimin nga institucionet kulturore gjermane të politikave McCarthyiste që shtypin lirinë e shprehjes, veçanërisht shprehjet e solidaritetit me Palestinën”, shkruan organizatorët.

Rreth 1,600 artistë janë regjistruar, sipas një liste në faqen e internetit të nismës, duke përfshirë edhe fituesen franceze të çmimit Nobel, Annie Ernaux. Reuters nuk mundi të verifikonte vërtetësinë e listës. Muajin e kaluar, festivali muzikor CTM i Berlinit njoftoi tërheqjen e disa artistëve në shenjë solidariteti me Strike Germany.
Gjermania Strike bën thirrje për miratimin e një përkufizimi të ndryshëm të antisemitizmit që nuk përfshin kritikat ndaj shtetit të Izraelit.  Qindra shkrimtarë ndërkombëtarë dënuan Panairin e Librit në Frankfurt pasi çmimi i një shkrimtari palestinez u shty në tetor. Në nëntor, i gjithë komisioni përzgjedhës për një nga ekspozitat më të rëndësishme të artit në Evropë, "documenta", dha dorëheqjen pas mosmarrëveshjeve mbi konfliktin Izrael-Hamas.

Marrë nga Reuters

berlinale eurovizion gaza

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni