LIVE UPDATES
Art&Argëtim

"Më plasi zorra nga mbidoza", aktori i dashur i "Friends" rrëfen detaje nga jeta e tij

Perry i dashur për portretizimin e tij të Chandler Bing në serialin televiziv hit, ka shkruar një kujtim jashtëzakonisht të bukur, duke detajuar udhëtimin e tij, i mbushur me arritje të jashtëzakonshme dhe momentet më të vështira.

19 Tetor 2022, 17:51 Nga d.a.
"Më plasi zorra nga mbidoza", aktori i dashur i
Matthew Perry

SHBA- Ylli i serialit "Friends", Matthew Perry është gati të tregojë të vërtetën për jetën e tij në një libër i cili do të publikohet më 1 nëntor, të titulluar "Friends, Lovers and Big Terrible Thing".

Sipas People, Perry i dashur për portretizimin e tij të Chandler Bing në serialin televiziv hit, ka shkruar një kujtim jashtëzakonisht të bukur, duke detajuar udhëtimin e tij, i mbushur me arritje të jashtëzakonshme dhe momentet më të vështira.

53-vjeçari hap kujtimet e tij në të kaluarën dhe zbuloi se ai pothuajse desh ndërroi jetë në moshën 49-vjeçare pas abuzimit me lëndët narkotike.

Duke pranuar publikisht në atë kohë se ai vuante nga një perforim gastrointestinal, aktori në fakt kishte kaluar javë duke luftuar për jetën e tij pasi zorra e trashë i shpërtheu nga mbipërdorimi i opioideve. Ai kaloi dy javë në koma dhe pesë muaj në spital dhe iu desh të përdorte një qese kolostomie për nëntë muaj.

"Më vunë në një gjë të quajtur një makinë ECMO, e cila bën të gjithë frymëmarrjen për zemrën dhe mushkëritë tuaja. Dhe kjo quhet Hail Mary. Askush nuk i mbijeton asaj."- tha Perry.

Kur Perry u shfaq për herë të parë në Friends në moshën 24-vjeçare, varësia e tij ndaj alkoolit sapo kishte filluar të dilte në sipërfaqe. 

"Unë mund ta përballoja atë, disi. Por në kohën kur isha 34 vjeç, isha vërtet i rrënjosur në shumë telashe. Por ka pasur vite që kam qenë esëll gjatë asaj kohe. Sezoni 9 ishte viti që isha i matur gjatë gjithë rrugës."-shtoi Perry.

Në një moment të frikshëm gjatë mbretërimit të serialit të tij, Perry merrte 55 Vicodin në ditë dhe peshonte në 128 paund. I sinqertë në lidhje me rikthimet e tij, ai ka qenë në rehabilitim 15 herë gjatë viteve. Tani Perry është më e vendosur se kurrë që të përpiqet të ndihmojë të tjerët që kanë luftuar gjithashtu me varësinë.

matthew perry

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 18 Tetor 2022, 11:03 f.g

A po i influencon Disney emrat e bebeve?

Foto ilustrim Noah është emri më popullor për bebet djem duke i dhënë fund mbretërimit të "Oliver", sipas të d...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve