LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Anna May Wong, ylli i kinematografisë në vitet 30', gruaja e parë aziatike që do të shfaqet në monedhën amerikane

Dizajni është i pesti që del nga Programi Amerikan i Grave Quarters, i cili nxjerr në pah gratë pioniere në fushat e tyre përkatëse. Katër tremujorët e tjerë, të gjitha të vëna në prodhim këtë vit, shfaqin poeten dhe aktivisten Maya Angelou, gruaja e parë amerikane në hapësirë, Sally Ride, Udhëheqësja e Kombit Cherokee Wilma Mankiller, dhe Nina Otero-Warren. Dy të fundit, së bashku me Wong, u zgjodhën me të dhëna nga publiku.

19 Tetor 2022, 14:23 Nga d.a.
Anna May Wong, ylli i kinematografisë në vitet 30', gruaja e
Monedha

SHBA-Ylli i hershëm i filmit Anna May Wong, e cila hyri në Hollywood gjatë epokës së filmit pa zë, do të bëhet gruaja e parë aziatike që do të shfaqet në monedhën amerikane, një shekull pasi mori rolin e saj të parë kryesor. Imazhi i Wong, me balluket e saj të hapura dhe vetullat e holla si laps, do të shfaqet në pjesën e pasme të monedhave të reja nga e hëna.

Sipas CNN, Dizajni është i pesti që del nga Programi Amerikan i Grave Quarters, i cili nxjerr në pah gratë pioniere në fushat e tyre përkatëse. Katër tremujorët e tjerë, të gjitha të vëna në prodhim këtë vit, shfaqin poeten dhe aktivisten Maya Angelou, gruaja e parë amerikane në hapësirë, Sally Ride, Udhëheqësja e Kombit Cherokee Wilma Mankiller, dhe Nina Otero-Warren. Dy të fundit, së bashku me Wong, u zgjodhën me të dhëna nga publiku.

“Këto dizajne frymëzuese të monedhave tregojnë historitë e pesë grave të jashtëzakonshme, kontributet e të cilave janë gdhendur në mënyrë të pashlyeshme në kulturën amerikane,” tha drejtoresha në detyrë e Mint-it të SHBA, Alison Doone, në një deklaratë për CNN vitin e kaluar, kur lista u zbulua.

E konsideruar si ylli i parë kinezo-amerikan i industrisë së filmit, Wong kapërceu diskriminimin e përhapur për të krijuar një karrierë katër dekadash në film, teatër dhe radio. Ajo punoi së bashku me ikonat duke përfshirë Marlene Dietrich, Joan Crawford dhe Laurence Olivier dhe u shfaq në skenë në Londër dhe Nju Jork.

E lindur në Los Anxhelos, ajo filloi të aktrojë në moshën 14 vjeç dhe mori një rol kryesor në "The Toll of the Sea" tre vjet më vonë, në 1922. Ajo vazhdoi të shfaqej në dhjetëra filma, por u përball me racizëm të rrënjosur thellë në Hollywood, ku ajo luftoi. për t'u shkëputur nga rolet stereotipike.

Ajo u shpërngul në Evropë në vitet 1920, por më vonë u kthye në SHBA për të bërë hite, duke përfshirë "Shanghai Express", filmin aventuror-romantik të vitit 1932 që i dha Wong një nga rolet e saj më të njohura, ku Dietrich luajti si një kortezane famëkeqe që merr një udhëtim tre-ditor me hekurudhë nëpër Kinë gjatë Luftës Civile Kineze dhe mbahet peng në bord, me Wong që luan një pasagjere të klasit të parë.

Gjatë gjithë jetës së saj, Wong mbrojti për përfaqësim më të madh të aktorëve aziatiko-amerikanë në Hollywood. Ajo mori një yll në Walk of Fame në vitin 1960, një vit para se të vdiste në moshën 56-vjeçare.

Programi American Women Quarters zgjedh pesë gra të ndryshme çdo vit për t'u paraqitur në anën e pasme të monedhës deri në vitin 2025. Modelet e konfirmuara të vitit të ardhshëm do të vënë në pah piloten Bessie Coleman, kompozitoren Edith Kanakaʻole, ish-zonjën e parë Eleanor Roosevelt, gazetaren dhe aktivisten Jovita Idar dhe balerinën Maria Tallchief.

anna may wong maya angelou sally ride wilma mankiller nina otero-warren

Sondazh

Poll
Art&Argëtim 18 Tetor 2022, 11:03 f.g

A po i influencon Disney emrat e bebeve?

Foto ilustrim Noah është emri më popullor për bebet djem duke i dhënë fund mbretërimit të "Oliver", sipas të d...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve