LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Akuzat për ngacmim seksual 'e fundosin' ekonomikisht, aktori duhet të paguajë 31 mln $ “House of Cards”

The Guardian shkruan se në nëntor, aktori i Hollivudit u urdhërua t'i paguante shumën MCR-së pas akuzave "shpërthyese" për sjellje të pahijshme seksuale që përfshinin anëtarë të rinj të ekuipazhit që punonin në produksion.

5 Gusht 2022, 17:47 Nga I.A
Akuzat për ngacmim seksual 'e fundosin' ekonomikisht, aktori
Kevin Spacey

SHBA- Kevin Spacey e ka humbur apelin e tij për të anuluar një vendim arbitrazhi prej 31 milionë dollarësh për producentët e “House of Cards”. The Guardian shkruan se në nëntor, aktori i Hollivudit u urdhërua t'i paguante shumën MCR-së pas akuzave "shpërthyese" për sjellje të pahijshme seksuale që përfshinin anëtarë të rinj të ekuipazhit që punonin në produksion.

Sipas dokumenteve të marra nga agjencia e lajmeve PA Media, Spacey kishte bërë kërkesë për të rrëzuar urdhrin, por kërkesa e tij u refuzua nga një gjykatës amerikan në Los Anxhelos të enjten. Gjykatësi Mel Red Recana shkroi se Spacey dhe avokatët e tij dështojnë të demonstrojnë se kjo është edhe një çështje e ngushtë dhe nuk demonstrojnë se shpërblimi i dëmit ishte kaq i paarsyeshëm sa që përbën një ribërje arbitrare të kontratave të palëve.

"Ne jemi të kënaqur me vendimin e gjykatës," tha avokati i MRC, Michael Kump, pas vendimit.

Dokumentet origjinale nga MCR detajonin se si Spacey u hoq nga shfaqja e suksesshme e Netflix pas akuzave se ai po i pre në mënyrë sistematike, po ngacmonte seksualisht dhe po ngacmonte të rinjtë me të cilët kishte punuar gjatë gjithë karrierës së tij në filma, televizion dhe projekte teatrale.

Gjykatësi arriti në përfundimin se Spacey kishte shkelur në mënyrë të përsëritur detyrimet kontraktuale për të ofruar shërbime në mënyrë profesionale që ishin në përputhje me udhëzimet, praktikat dhe politikat e arsyeshme të MRC-së - duke përfshirë politikat e saj kundër ngacmimit.

Aktori luajti në "House of Cards" për pesë sezone, duke luajtur rolin e politikanit llogaritës Frank Underwood, përpara se të largohej nga shfaqja pasi u shfaqën akuzat. Në vendimin fillestar, arbitri zbuloi gjithashtu se Spacey nuk kishte të drejtë të paguhej për pjesën e mbetur të kontratës së tij, pasi shkarkimi i tij kishte bërë që sezoni i gjashtë i shfaqjes të shkurtohej dhe të rishkruhej dhe t'i kushtonte MRC miliona të ardhura të humbura.

kevin spacey house of cards

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren