LIVE UPDATES
Bota

Alarmi i BQE: Çmimi i energjisë rëndon deri në gjashtë herë më shumë familjet e varfra

26 Prill 2022, 15:13 Nga DOSJA
Alarmi i BQE: Çmimi i energjisë rëndon deri në

BRUKSEL-Rritja e çmimeve të energjisë godet më fort familjet më të varfra dhe i detyron familjet të përdorin kursimet e tyre për të përballuar kostot në rritje. Ky është alarmi i Bankës Qendrore Evropiane në buletinin e saj.

Familjet marrin nga kursimet e tyre për të zbutur ndikimin që çmimet e larta të energjisë kanë në konsum“, shpjegon ECE në pritje të buletinit ekonomik në të cilin vlerësohet se ndikimi është rreth pesë gjashtë herë më i madh për familjet. më të varfër.

Sipas La Republica, rritja e çmimeve të energjisë, sugjerojnë ekonomistët në studimin e BQE, ka implikime të rëndësishme shpërndarjeje, të cilat kërkojnë masa të synuara të politikës fiskale.

Analiza e BQE-së synon të vlerësojë se si çmimet e energjisë ndikojnë në konsumin privat dhe përmes cilave kanale, duke ditur se meqenëse kërkesa për energji nuk është elastike në afat të shkurtër, kjo rritje e madhe e çmimeve nënkupton një rënie të konsumit të familjeve që kanë nevojë për të. absorbohet ose nëpërmjet një reduktimi të konsumit joenergjetik të produkteve dhe shërbimeve, ose nëpërmjet reduktimit të kursimeve, ose nëpërmjet rritjes së fitimeve. Një premisë që merr përgjigje në pjesën e fundit të analizës thelbësore.

Familjet përdorin kursimet e tyre për të zbutur ndikimin që kanë çmimet më të larta të energjisë në konsum, shkruajnë studiuesit e Bankës Qendrore Evropiane. Provat empirike konfirmojnë se, të paktën në afat të shkurtër, familjet ulin ndjeshëm raportet e tyre të kursimeve për të përballuar rritjen e shpenzimet e energjisë edhe pse në një masë më të vogël nëse rezervat e likuiditetit për shpenzime të paparashikuara janë të kufizuara”.-thuhet në raport.

Natyrisht, ndikimi nuk është i njëjtë për të gjithë. Identifikimi i përgjigjeve të kursimeve në kuintilet e ndryshme të të ardhurave zbulon se, me të njëjtën rritje absolute të shpenzimeve të energjisë, ulja e kursimeve lidhet në mënyrë të kundërt me të ardhurat e familjes dhe rreth pesë ose gjashtë herë më e madhe për familjet në kuintilin më të ulët të shpërndarjes. të të ardhurave krahasuar me ato të kuintilit të lartë. Në praktikë, 20% e familjeve më të varfra ulin shumë kursimet e tyre.

BQE-ja flet gjithashtu për kalimin e zgjedhjeve të familjes duke filluar nga periudha e bllokimeve të lidhura me pandeminë. Rritja e fundit e çmimeve të energjisë është një erë e qartë për rikuperimin e konsumit. Në fazat e hershme të pandemisë, për shkak të përkeqësimit të perspektivës financiare, familjet kanë reduktuar planet e tyre të konsumit, kryesisht në përgjigje të goditjes së tkurrje të kostove dhe, menjëherë më pas, në një sërë goditjesh negative për të kujtuar kërkesën. Megjithatë, që nga fillimi i vitit 2021, kërkesa ka rifilluar dhe kjo ka çuar në një rikuperim të kushteve financiare, konsumit dhe kursimeve të pritura nga familjet.

Por kjo shpesh nuk mjafton. Kur shpenzimet për energji rriten, familjet reduktojnë blerjet e tyre të mallrave dhe shërbimeve thelbësore në një masë të vogël, shpjegojnë ekonomistët e BQE. Elasticiteti mesatar i zëvendësimit ndërmjet shpenzimeve për energjinë dhe mallrave të tjera thelbësore (p.sh. ushqim, strehim dhe shërbime shëndetësore) është aty ku nevojat bazë plotësohen kryesisht nëpërmjet artikujve me kosto të ulët (si në rastin e familjeve me të ardhurat më të ulëta), ka hapësirë ​​shumë të kufizuar për të shtrydhur shpenzimet për mallra të tjera thelbësore në përgjigje të rritjes së çmimeve të energjisë (me këtë objekti i vlerësuar në 0.2% pikë të shpenzimit total për çdo pikë përqindje rritjeje të shpenzimit të energjisë).

Përfundimet janë të qarta. Rritja e çmimeve të energjisë ka implikime të rëndësishme shpërndarjeje, të cilat kërkojnë masa të synuara të politikës fiskale, thuhet në studimin e BQE. Ndikimi që kanë çmimet e energjisë në të ardhurat dhe shpenzimet e familjeve varet kryesisht nga niveli i ekspozimit. Familjet me të ardhura të ulëta me nivele të larta ekspozimi priren të përjetojnë vështirësi të konsiderueshme financiare kur shpenzimet e energjisë rriten në mënyrë të papritur dhe u përgjigjen goditjeve të tilla duke ulur kursimet ose vonuar pagesat. Si rezultat, familje të tilla kanë më shumë gjasa të besojnë se qeveritë duhet të zbusin ndikimin negativ të rritjes së çmimeve të energjisë.

Rritja e fundit e çmimeve të energjisë është një erë e qartë për rikuperimin e konsumit. Kjo është ajo që thekson BQE në vrojtimin e buletinit ekonomik mbi çmimet dhe konsumin e energjisë. Në fazat e hershme të pandemisë, për shkak të përkeqësimit të perspektivat financiare, shkruan eksperti i Bankës Qendrore, familjet kanë ridimensionuar planet e tyre të konsumit, kryesisht në përgjigje të goditjeve të tkurrjes së kostove dhe, menjëherë më pas, ndaj një sërë goditjesh negative për të stimuluar kërkesën. Që nga fillimi i vitit 2021, goditjet pozitive të kërkesës kanë çuar në një rikuperim të kushteve financiare, konsumit dhe kursimeve të pritura nga familjet. Megjithatë, rritja e çmimeve të mallrave e vërejtur që nga vera e vitit 2021 është parë gjithnjë e më shumë si një mbytje e situatës së pritshme financiare të familjeve, duke rënduar kështu planet e tyre të shpenzimeve.

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota banka qendrore evropiane rritja e cmimeve prej luftes banka qendrore evropiane rritja e cmimeve prej luftes

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh