LIVE UPDATES
Bota

Analiza e “Financial Times”: Pse Putini është i orientuar drejt një lufte të zgjatur

26 Prill 2022, 13:56 Nga DOSJA
Analiza e “Financial Times”: Pse Putini është i orientuar

RUSI-Bisedimet e paqes midis Perëndimit dhe Rusisë janë ngrirë dhe pavarësisht dështimit të Kremlinit për të neutralizuar mbrojtjen e Ukrainës, si dhe humbjet e shumta dhe disfatat ushtarake, qeveria e Moskës këmbëngul në të njëjtën strategji: Qëllimet e Vladimir Putinit do të arrihen plotësisht.

Qëllimet territoriale të Rusisë ndryshojnë në bazë të përfitimeve afatshkurtra që presidenti rus beson se ushtria e tij mund të korrë në frontin e luftës. Putini është tërhequr nga plani i tij për të pushtuar zonat qendrore, duke përfshirë Kievin, dhe ka nisur sulme të reja që synojnë rajonin lindor të Donbasit. Megjithatë, synimet e Rusisë, të cilat Putini i ka bërë të qarta, përfshijnë fundin e pavarësisë së Ukrainës.

Sipas Financial Times, kjo është diçka që mbetet e pandryshuar, sipas njerëzve të përfshirë në përpjekjet për të arritur një marrëveshje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës. Sipas vlerësimeve të tyre, kjo do të thotë se Putini është gati për një konflikt të zgjatur, i cili do të shtrihet shumë përtej qëllimit të “çlirimit” të Donbasit.

Sipas të njëjtave burime, presidenti rus dëshiron të pushtojë të gjithë Ukrainën jugperëndimore për të izoluar vendin nga Deti i Zi dhe për të ngritur një bazë për sulme të mëtejshme.

“Ai ka një strategji, ai është një xhudist;, ai dëshiron të shtiret dhe pastaj të të hedhë pas shpatullave të tij. Ai nuk është logjik, ai ka një imazh të shtrembëruar të botës në mendjen e tij dhe skenarët kanë ndryshuar. Ngrënia sjell oreks” tha një burim, duke iu referuar dashurisë së Putinit për xhudon.

Një oligark rus me qendër në Moskë pretendon se presidenti rus do të vazhdojë armiqësitë për aq kohë sa të jetë e nevojshme, në mënyrë që t’i promovojë ato si një sukses brenda Rusisë.

Kremlini duket se ka nxjerrë një mësim nga disa nga gabimet ushtarake të bëra në ditët e para të pushtimit rus të Ukrainës. Kjo çoi në një riorganizim të forcave ruse në Donbas dhe emërimin e një komandanti të vetëm në fushën e betejës.

Megjithatë, mënyra se si Putini e sheh situatën duket irracionale, pasi ai merr informacione të pasakta nga fusha e betejës dhe informacione nga televizioni shtetëror rus, thonë personat e përfshirë në negociata.

Ngjarjet nuk po transmetohen saktësisht siç janë,” tha Pavel Luzin, një analist i pavarur ushtarak. “Kjo pritet të ndalojë Rusinë që ta sulmojë atë dhe ta detyrojë atë të pezullojë operacionet e saj ushtarake diku brenda muajit të ardhshëm. Kjo është një hierarki e madhe, dhe kur një analist i nivelit të ulët shkruan një raport mbi atë që po ndodh në të vërtetë, ai kalon nëpër dhjetë shefa dhe kur arrin në krye, ai pretendon se gjithçka po shkon në mënyrë perfekte. Kështu funksionon sistemi”, shpjegon Pavel Luzin.

Duke besuar se Rusia duhet të riorganizohet, zyrtarët ukrainas fillimisht besuan se Putini do të kërkonte një mënyrë për të shpallur fitoren deri më 9 maj, kur festonte dominimin e Bashkimit Sovjetik në Luftën e Dytë Botërore me paradën tradicionale ushtarake në shkallë të gjerë. Sheshi i Moskës.

Por me kaq pak fitore ushtarake dhe bisedime të paqes të penguara vazhdimisht, ka shenja se Kremlini po përgatitet për një betejë të zgjatur, të cilën e sheh si një “luftë prokure” me Perëndimin.

Putin tha në fillim të këtij muaji se gjëja më e rëndësishme që po ndodh sot nuk janë ngjarjet tragjike në Ukrainë, por “çmontimi i sistemit monopol ndërkombëtar që u shfaq pas rënies së Bashkimit Sovjetik”. Por retorika e televizionit shtetëror ka ndryshuar. Duke qenë se Putini nuk numëron shumë triumfe, prezantuesit rusë tani po flasin për mungesë progresi dhe po i referohen mbështetjes perëndimore për Ukrainën.

Disa prej tyre lënë të hapur mundësinë e përdorimit të armëve bërthamore kundër Perëndimit, duke propozuar testimin e fundit të raketës së re balistike ndërkontinentale “Sarmat”. Ata madje citojnë një koment të Putinit në vitin 2018, në të cilin ai bën shaka se do të shkaktonte një katastrofë bërthamore globale, si “çfarë kuptimi ka një botë pa Rusinë?”.

Por në mënyrë që trupat ruse të fitojnë terren në vijat e frontit, Kremlini do të duhet të rrisë ndjeshëm numrin e trupave për të mbrojtur pajisjet e tij më të vlefshme. Kjo mund të bëhet vetëm përmes mobilizimit të përgjithshëm ose mobilizimit të vullnetarëve.

Por që të ndodhë e gjithë kjo, Kremlini duhet të pranojë se pushtimi i Ukrainës është një luftë dhe jo një “operacion special”, siç thekson Jack Walting nga “think tank” i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara.

LAJMI KRYESOR: LUFTA/ Bombardime në jug, Guterres takohet me Putin, Lavrov: Rrezikojmë Luftë të 3 Botërore

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi pavel luzin vladimir putin lufta ukraine-rusi pavel luzin vladimir putin

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët