LIVE UPDATES
Bota

“Ekzekutorët nga jashtë”, kush e dha urdhrin për vrasjen e ‘xhaxha Xho’ në Greqi, SKENARËT

26 Prill 2022, 14:29 Nga DOSJA
“Ekzekutorët nga jashtë”, kush e dha urdhrin për

GREQI- Të rëndësishme janë zhvillimet për ekzekutimin e Giannis Skaftouros, i cili u vra në vilën e tij në Dervenochoria, Beotia ditën e djeshme. Autoritetet policore kanë nisur një gjueti për gjetjen dhe kapjen e autorëve, ndërsa avokatja Evita Varela vlerëson se ekzekutorët janë nga jashtë.

Sipas mediave greke, Varela tha se bëhej fjalë për një vrasje me gjakftohtësi, pasi autorët nuk kishin llogaritur se ku ndodhej dhe me kë ishte në atë moment. Ajo theksoi se rasti i ka kujtuar vrasjen e biznesmenit Grivas në Pallini, i cili u vra në sy të djalit të tij 6-vjeçar në shkollë. Ajo ka shtuar në të njëjtën kohë se rasti do të jetë i vështirë për t’u hetuar, por është pozitive që është lokalizuar makina e autorëve.

Ai po merrte të gjitha masat e nevojshme dhe mendoj se vrasësit prisnin një moment relaksi për të goditur. Skaftouros ishte gjithmonë i sigurt rreth tij,“-tha ajo.

Jetëgjatësia mesatare e kumbarëve është 40-45 vjeç.

Ata që kanë vendosur të ekzekutojnë një ‘kontratë vdekjeje’, ta zbatojnë atë pavarësisht vështirësive. Shohim që përfshirja është e rrezikshme dhe se jetëgjatësia mesatare e këtyre njerëzve është 40-45 vjeç. Skaftouros shkoi 55 sepse ndoshta e mbronte fakti që ishte i burgosur edhe pse ndaj tij pati një atentat. Gabimi i autorëve ka qenë se kanë lënë motoçikletën. Mund të gjendet një gjurmë e ADN-së. Ata “hanë” njëri-tjetrin, sepse kanë frikë nga njëri-tjetri.

Dy skenarët

Në të njëjtën kohë, po shqyrtohen skenarë se kush mund të qëndrojë pas sulmit specifik që ka të gjithë elementët e një “kontrate vdekjeje”. Këtë e ka mbështetur edhe brigadieri në pension i Policisë greke, Thanasis Katerinopoulos, i cili kishte karakteristikën se “as dita dhe as vendi i vrasjes nuk është i rastësishëm”.

Siç ka analizuar ai duke folur për Star, jo rastësisht ka ndodhur në fshatin e tij, ikja është shumë e lehtë nga këta persona, ka shumë rrugë shpëtimi dhe nuk janë në rrezik. Sipas tij, ekzekutorët nuk janë të rastësishëm.

Kanë ditur të trajtojnë armët. Ndoshta nuk u interesonte nëse vriteshin të tjerët. Bëhet fjalë për një kontratë vdekjeje”,-tha ai ndërsa shtoi se ai do të merrte patjetër masa mbrojtëse pasi në të kaluarën ishte sulmuar.

Në lidhje me atë se kush e urdhëroi ekzekutimin e tij, Katerinopoulos tha se një version është se ai është dhënë përmes burgut, nga një ekip kundërshtar që kërkon të dominojë zonën ku ai ishte gjithashtu aktiv. Versioni tjetër do të jetë dhënë nga skuadra e tij.

Është vërejtur në të kaluarën që disa njerëz nxitojnë të marrin frenat e skuadrës dhe duan ta marrin vetë skuadrën ose të krijojnë të reja”.-tha ai.

Ai vlerësoi se nëse autorët do të ishin nga një grup tjetër, vrasja e tij mund të ishte një mesazh për njerëzit e tjerë.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni evita varela giannis skaftouros thanasis katerinopoulos vritet biznesmeni grek evita varela giannis skaftouros thanasis katerinopoulos vritet biznesmeni grek

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët