LIVE UPDATES
Bota

U rizgjodh president për herë të dytë, Macron kërkon një grua për kryeministre

26 Prill 2022, 14:12 Nga DOSJA
U rizgjodh president për herë të dytë, Macron kërkon

FRANCË– Presidenti i rizgjedhur, Emanuel Macron, dëshiron që “Matignon”, rezidenca e kryeministrit, të marrë aromën e ‘një gruaje’, sipas mediave franceze, duke cituar drejtuesit e tij të lartë.

Sipas gazetës franceze “Le Figaro”, anëtari historik i së Majtës, Jean-Luc Melanson, mund të ketë propozuar veten për kryeministër, duke shlyer në thelb votat e partisë së Macron për të qëndruar në Elysee, por 44-vjeçari ka plane të tjera.

Në një prononcim për rrjetin francez “BFMTV”, ministri i Çështjeve Evropiane të Francës, Clement Bon, theksoi se Emanuel Macron do të donte një grua në kryeministre.

Për Le Figaro, si shumica e mediave franceze, një nga të preferuarat e Matignon është ministrja e punësimit Elizabeth Bourne.

61- vjeçarjaBourne, e cila ka kaluar më parë në Ministrinë e Ekologjisë dhe Transportit është një teknokrate dhe ish-kreu e sistemit të transportit publik në rajonin e Parisit. Nëse ajo do të merrte postin e kryeministres, atëherë Bourne do të ishte gruaja e dytë në historinë franceze që kalon pragun e Matignon.

Kujtohet se Edith Cresson shërbeu më pak se një vit në pushtet nën Presidentin François Mitterrand (ndërmjet majit 1991 dhe prillit 1992)

Vlen të theksohet se për kryeministrin e Francës u dëgjua një tjetër emër femëror: ai i Christine Lagarde, kryetares së BQE. Megjithatë, ajo e kishte bërë të qartë në shkurt se nëse Emanuel Macron rizgjidhej, ajo nuk do të ishte e interesuar për postin.

Megjithatë, emërimi i kryeministrit të ri varet nga data e dorëheqjes së Jean Castex. Sipas rrjetit francez “20 minuta”, kryeministri në largim Jean Castex kishte njoftuar në fillim të javës së kaluar se qeveria e tij do të japë dorëheqjen pas zgjedhjes së presidentit, sipas “traditës”.

Por mandati i tij mund të zgjatet për disa ditë, ndoshta edhe javë. Në fakt, të premten e kaluar, Emanuel Macron tha se po mendonte të kishte një “periudhë tranzicioni” dhe se Jean Castex do të ishte ende kryeministër javën e ardhshme.

Disa, në rrethin e ngushtë të presidentit, nuk përjashtojnë që ai të qëndrojë në detyrë deri në zgjedhjet parlamentare të qershorit (12-19). Në rast të dorëheqjes së tij, Castex do të qëndrojë në detyrë, duke menaxhuar çështjet aktuale, derisa të emërohet një kryeministër i ri. Kujtohet se në vitin 2017, liberali Macron emëroi Edouard Philippe si Kryeministër, një ditë pas inaugurimit të tij.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota emanuel macron jean-luc melanson zgjedhjet ne france 2022 emanuel macron jean-luc melanson zgjedhjet ne france 2022

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët