LIVE UPDATES
Aktualitet

Akuzat e opozitës për tenderimet/ Veliaj: I ka humbur sensi i kohës, kemi vetëm prokurorime emergjente

2 Prill 2020, 19:54 Nga DOSJA
Akuzat e opozitës për tenderimet/ Veliaj: I ka humbur sensi i

TIRANË- Situata e krijuar rreth pandemisë së koronavirusit, ka bërë që edhe projektet bashkiake të ndërpriten përkohsisht. Në një përgjigje kundrejt akuzave të opozitës, i pari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, u shpreh për TvT, se sipas vendimit të Agjencisë së Prokurimit Publik, të gjtha projektet para situatës së pandemisë, janë shtyer pa afat, dhe se opozita përmes akuzave, po bën një betejë bajate.

“Prokurimet janë ndaluar që pardje, opozitës i ka humbur sensi i kohës, nga dje kemi vetëm prokurime emergjente, projektet që kanë qenë para kësaj situate janë ndërprerë. Një tjetër lajm i rremë për Gardën, opozita kur ka qenë në pushtet, kur kanë pas e kanë bërë rrush ë kumbulla, ata ngatërrojnë cfarë është bërë janar e shkurt, me cfare u bë tani, është një betejë bajate”, u shpreh Veliaj, në një lidhje të drejtëperdrejtë me TvT, duke përgënjeshtruar sipas tij, faktin se sipas PD, te Kopshti Zoologjik, do të ketë kulla, sipas projektit te bashkisë.

Kryetari i bashkisë, lidhur me situatën e koronavirusit, u shpreh në përkrahje të vendimit të KM për faljen e qirave për bizneset e vogla nga ana e bashkisë.

“Të gjitha lokalet dhe dyqane fruta perimesh marrin me qira hapësira. Vendimi ynë shkon pë rata që nuk kanë pasur punë. Vendimi i KM për bizneset që janë të vogla është vendimi i duhur. Zëre se është një muaj që e kanë pasur qiranë bosh. Nëse mendoni që sakrificat ti bëjë shteti, hajde ta bëjmë të gjithën me subvencione. Dalja e vendimit të qeverisë noterizoi atë që shpirti tirons e bëri”.

Veliaj,bëri të ditur poashtu se janë anuluar pagesat e qirave të banesave sociale të cilat janë nën administrimin e bashkisë për muajin mars dhe prill, dhe në rast nevoje, do të falet edhe muaji maj.

Në këtë komunikim të drejtëpërdrejtë, kryetari Veliaj, u zotua se deri në përfundim të situatës emergjente që lidhet me koronavirusin, i gjithë lidershipi i bashkisë, do të punoj pa të drejtë page mujore.

Marrë nga: TVT

(a.s/ dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet akuzat e opozites per tenderat app erion veliaj koronavirusi ne shqiperi akuzat e opozites per tenderat app erion veliaj koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave