LIVE UPDATES
Aktualitet

Koronavirusi ‘nëpër këmbë’/ Endokrinologu këshillon: Personat me diabet duhet të bëjnë kujdes, mbajeni nën kontroll

2 Prill 2020, 16:21 Nga DOSJA
Koronavirusi ‘nëpër këmbë’/ Endokrinologu

TIRANË– I ftuar në programin “Historia ime”, në TV klan ishte endokrinologu Florian Toti. Në lidhje me rrezikun që paraqet virusi për personat me diabet, ai u shpreh se është shumë e rëndësishme sa i ekulibruar është diabeti.

Florian Toti: E para njëherë për sa i përket diabetit, diabeti vetë nuk ka ndonjë arsye të tijën që të ndikojë që të të kapi ose jo virusi, pra nuk është si sëmundjet kardiovaskulare ose sëmundjet pulmonare. Më tepër baza e diabetit është se duke dëmtuar enët e gjakut është një faktor risku kardiovaskular, pra kur kemi dhe diabetin rritet dhe risku për sëmundjet kardiovaskulare, pra automatikisht na rritet rreziku krahasuar me popullatën pa këtë problem. E dyta, varet shumë sa i ekulibruar është diabeti, pra një diabet i ekulibruar edhe pse është 80 vjeç është më i mbrojtur sesa një diabet i paekulibriuar, qoftë 60 vjeç ose 50 vjeç. Pra ky është një element shumë i rëndësishëm, sa i kontrolluar është diabeti. Pra në qoftë se diabeti është i kontrolluar jemi më të mbrojtur.

Më tej, Toti shton se duhet që këta persona të bëjnë kujdes me ushqimin, por gjithashtu duhet të lëvizin edhe pse janë në kushte shtëpie.

Florian Toti: Duhet të bëjmë kujdes me ushqimin, kam përshytypjen se kjo karantina në një farë mënyre mund të jetë më mirë, se duke qënë në shtëpi do jetë më mirë të respektojmë orarin, t’i kushtojmë më tepër kohë gatimit dhe të zgjedhim në fund të fundit ato ushqime që nuk na ndikojnë shumë në peshë, që na shijojnë, por njëkohësisht na ruajnë nga ky rrezik. Përveç kësaj është edhe pjesa e lëvizjes, duhet të përpiqemi qoftë edhe në kushte shtëpie që të lëvizim, është më mirë sesa të rrimë shtrirë.

Marrë nga; tvklan.al

(A.K.Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet florian toti koronavirusi ne shqiperi florian toti koronavirusi ne shqiperi

Sondazh

Poll

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave