LIVE UPDATES

app

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

2 vite ‘pushim’! Kompanisë së Bashkim Ulaj i hiqet e drejta për të marrë tendera publikë, APP e procedoi pas n - Aktualitet
LIVE UPDATES
Aktualitet

2 vite ‘pushim’! Kompanisë së Bashkim Ulaj i hiqet e drejta për të marrë tendera publikë, APP e procedoi pas n

23 Gusht 2020, 05:57 Nga DOSJA

Agjencia e Prokurimit Publik ka përjashtuar nga pjesëmarrja në tenderë publik për 2 vite kompaninë 4 A-M SHPK e përfolur si përfituesja e tenderit të dyshimtë të lotit të 3 të rrugës së Porto Romanos. Kjo lëvizje surprizë vjen mes të një gare thuajse të fituar, ku operatorit 4 A-M shpk, i kualifikuar si i përshtatshëm për të marrë pjesë, APP vendos ti mbajë frenat, për të paktën 2 vite.

Procedimi administrativ i cili mban datën 4 gusht 2020, ka nisur pas një raporti të Kontrollit të Lartë të Shtetit të datës 27.07. 2019 ku vërtetohet se kjo kompani ka keqinformuar për qëllime kualifikimi në procedurën e tenderimit të zhvilluar nga AK, sa i takon vetëdeklarimit mbi mosangazhimin e inxhinierëve të kërkuar.

Shkresa më poshtë:

Gjithashtu po në bazë të kësaj shkrese ndaj kompanisë 4 A-M, APP ka nisur dhe procedimin administrativ pas marrjes së informacionit nga Inspektorati i Punës se ne periudhën 15.09. 2019 ndaj tij janë marrë masa administrative me gjobë ndërsa operatori merrte pjesë në 3 prokurime publike.

Por çudirat nuk mbarojnë këtu, burimet për Faxweb.al bëjnë me dije se Gjykata Administrative ka pezulluar brenda ditës vendimin e Agjencisë të Prokurimit Publik, një akt ‘rekord’ i pandodhur asnjëherë më parë.

Faxweb po investigon për këtë çështje dhe do të sjellë fakte të reja mbi abuzimin dhe nga organet gjyqësore, të cilat rrëzojnë në mënyrë flagrante procedimet e institucioneve shtetërore ndaj operatorëve ekonomik të kapur në shkelje të rënda. Historia e ‘suksesit’ të një kompanie e cila në 2 vite përfitoi miliarda lekë nga buxheti i shtetit

Kompania 4-A-M shpk, u regjistrua në QKB në vitin 2009, me administrator Ardit Metaliaj, ndërsa ecuria financiare deri me 2016-ën shënonte rritje të ulët.

Sipas të dhënave të marra nga Open Procurment Albania, rezulton se kompania pati një shpërthim të frikshëm duke shumëfishuar fitimet vetëm pas vitit 2016, kryesisht me tenderë publik. Sipas të dhënave të “Open Procurment Albania”, “4 A-M”, që prej vitit 2016, në 21 tendera ku ka garuar e vetme, ka fituar nga qeverisja vendore rreth 14 miliardë Lekë –pa TVSH.

Ndërsa në bashkëpunim me kompani të tjera – po nga qeverisja vendore, dy tendera në sektorin e shëndetësisë dhe një nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, ka përfituar më shumë se 11 miliard Lekë pa TVSH.

Ndërsa 4 A-M ishte pothuajse në çdo tender me vlera qindra milionë lekë, shumë konkurrentë filluan të s’kualifikoheshin edhe pse kishin ofertën më të ulët, një skemë e cila po përsëritet dhe në ndërtimin e lotit të 3 të Porto Romanos.

Në ‘xhunglën’ e tenderëve publikë shumica e subjekteve shprehen se pas kësaj kompanie fshihet biznesmeni Bashkim Ulaj, i cili synon marrjen e tenderëve multimilionëshe nëpërmjet subjekteve të krijuara nën emra të tjerë me të cilët është e pamundur lidhja e drejtpërdrejtë, duke shmangur kësisoj dhe ekspozimin me kompaninë zyrtare ‘Gener 2’.

Bashkim Ulaj, një tropojan i cili për ironi po masakron me HEC-e Parkun Kombëtar të Valbonës vendosi tu ikë prozhektorëve mediatikë pas skandalit me ndërtimin e disa kullave 17 katëshe pranë digës tek Liqeni Artificial në Tiranë dhe shpërthimit të skandalit të DH Albania në projektin e ndërtimit të Unazës së Madhe.

Por zhvendosja në hije e Gener 2, ka nxjerrë në dritë një tjetër kompani, shumë e suksesshme në përfitimin e tenderëve më fonde publike.

Sipas të dhënave të grumbulluara nga Faxweb.al rezulton se 4 A-M ka përfituar miliarda lekë nga arka e përbashkët, ndërsa shumë institucione si Kontrolli i lartë i Shtetit prej së paku 1 viti kanë përpiluar raporte me shkelje të ndryshme nga kjo kompani e cila me sa duket së bashku me Gener 2 ‘mbijetesën’ e kanë vetëm nga xhepi ynë.

Marrë nga Faxweb.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet agjencia e prokurimit publik bashkim ulaj kompania 4 a-m shpk agjencia e prokurimit publik bashkim ulaj kompania 4 a-m shpk

Sondazh

Poll
Aktualitet 22 Gusht 2020, 18:53

BERAT- Pandemia e koronavirusit nuk i ka penguar qindra besimtarë bektashinj të bëhen pjesë e pelegrinazhit në Malin e Tomorrit. Ata kanë zgjedhur që të “hedhin...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë