LIVE UPDATES
Aktualitet

'The Telegraph': Kukësi dhe Kamza e mbushur me BMW dhe Mercedes, targat e verdha 'simbol statusi'

The Telegraph ka kontaktuar Ministria e Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme në lidhje me korrupsionin dhe planeve për një amnisti fiskale, mirëpo nuk morën përgjigje.

4 Nëntor 2022, 08:42 Nga A.B
'The Telegraph': Kukësi dhe Kamza e mbushur me BMW dhe Mercedes,
KUKES

BRITANI E MADHE- Gazeta e njohur 'The Telegraph' i ka kushtuar një vëmendje anës së errët të pasurisë që krijojnë shqiptarët në Britaninë e Madhe. Ata kanë marrë në intervistë një shqiptar, Besnik Cahanin, i cili ka në Angli djalin e tij 27-vjeçar. Për median britanike, Cahani ka treguar se djali i tij 7 vite më parë shkoi në Angli duke u fshehur në një kamion, ndërsa sot u dërgon para çdo muaj. Gazeta vë theksin tek mjetet luksoze që kanë pushtuar Kukësin, nga BMW e deri tek Mercedes-at, të cilat kanë targat e Britanisë. Sipas tyre, këto mjete janë kthyer në një 'simbol statusi' në të gjithë rajonin. Ata marrin edhe shembullin e Kamzës, e cila po ashtu është zonë e cila po lulëzon falë ndihmës së të rinjve shqiptarë që jetojnë në Angli. 

The Telegraph ka kontaktuar Ministria e Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme në lidhje me korrupsionin dhe planeve për një amnisti fiskale, mirëpo nuk morën përgjigje. Ish-ministri i Jashtëm i vendit, Edmond Panariti tregoi për median britanike se vendi është bllokuar në një “cikël vicioz” dhe sa më shumë njerëz të largohen, aq më shumë njerëz duan të largohen. 

SHKRIMI I PLOTË:

I pyetur përse shqiptarët duan të vijnë në Britaninë e Madhe , Besnik Cahani qesh dhe tregon xhepat e tij. 

58-vjeçari i di shumë mirë përfitimet e një të afërmi të guximshëm në udhëtimin e paligjshëm – është ai që djali i tij bëri shtatë vjet më parë duke u fshehur në një kamion.  "Ai po dërgon 100 £ këtu dhe xhepi im po shëndoshet me lekët shqiptare," tha zoti Cahani, duke shtuar me sy të zmadhuar se "ndonjëherë në Krishtlindje ose në Vitin e Ri, ai dërgon 200 £". 

Teksa qëndronte në rrugët me gropa të Kukësit, një qytet i vogël në malet në veri të Shqipërisë më shumë se 1300 milje larg Britanisë, shumë nga BMë-të dhe Mercedes-et që kaluan mbanin targa të Britanisë së Madhe. 
Makinat e importuara të nivelit të lartë, disa prej të cilave vidhen ose blihen dhe importohen duke përdorur para kriminale, janë kthyer në një "simbol statusi" në të gjithë rajonin. 

Dhe nuk janë vetëm makina. Kamëzi, në periferi të kryeqytetit Tiranë, është një nga zonat me rritjen më të shpejtë të vendit. Aty ku kishte ara 25 vjet më parë, tani ka qindra shtëpi madhështore trekatëshe që rrallë shihen në vend, të gjitha të ndërtuara me para që punëtorët e huaj u kanë dërguar në shtëpi familjeve të tyre. 
Joshja është tani aq e madhe sa në shumë nga rajonet më të varfra në Shqipërinë veriore nuk ka mbetur asnjë djalë i ri dhe po largohen çdo ditë më shumë. Ata tundohen nga bandat që promovojnë një mënyrë jetese fiktive dhe reklamojnë kalime të lira në platformat e mediave sociale si TikTok .

Një rënie e çmimit të kalimit, e nxitur nga lehtësia me të cilën kontrabandistët mund të çojnë njerëzit përmes Kanalit me varka të vogla, vetëm sa i ka përkeqësuar gjërat. 

Kostoja ka rënë me rreth një të pestën në një vit, nga 15,000 £ në 2021 - kur shumica po bënin udhëtimin me kamionë - në 3,000 £ për një kalim me varkë tani. Në përgjigje të fluksit, qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka njoftuar se po pompon miliona në qarkun e Kukësit për të përmirësuar vendet e punës dhe infrastrukturën. 

Vetëm muajin e kaluar, Alastair King-Smith, ambasadori i Britanisë në Shqipëri, vizitoi qytetin dhe iu lut prindërve që të mos lejonin që fëmijët e tyre të “shfrytezoheshin” nga “kriminelët dhe trafikantët” që “po i detyrojnë ata në botën e krimit”. 

Investimet po vijnë, premtoi ai. Por njerëzit në rrugën e Kukësit nuk kanë dëgjuar për këtë investim dhe janë të kujdesshëm nëse do të sjellë ndonjë ndryshim në jetën e tyre për shkak të korrupsionit mes zyrtarëve. 
“Nuk ka mbetur asgjë këtu. Ne kemi mbaruar”, tha 35-vjeçari Fabian, i cili punon si kamerier për 150 euro (129 £) në muaj dhe ankohet për faktin se mezi përballon një cigare, e lëre më të mbajë një familje. 

Ai tha se investimi do të ishte i mirëseardhur. Por nëse do t'i dorëzohet qeverisë shqiptare, do të zhduket në sistemin e korruptuar që i ka lënë pa punë, fabrikat dhe minierat e mbyllura. 

“Çdo ditë njerëzit shkojnë”, tha ai për The Telegraph. "Dhe nëse do të mundja, do të isha larguar brenda një sekonde." 

Edmond Panariti, ish-ministri i Jashtëm i vendit, tha se vendi është bllokuar në një “cikël vicioz” dhe sa më shumë njerëz të largohen, aq më shumë njerëz duan të largohen. 

“Rrënjët e problemit” qëndrojnë në Shqipëri, tha ai. “Nëse i pyesni të rinjtë se çfarë mendojnë për të ardhmen e tyre, atëherë ata do t'ju thonë se nuk kanë një të tillë këtu, se duhet të largohen.

Pagat janë të ulëta dhe kostoja e jetesës po rritet. Njerëzit nuk mund të gjejnë punë ose të përballojnë një arsim apo kujdes shëndetësor. Burimet natyrore me të cilat është i pasur vendi, si bakri dhe kromi, përfitojnë vetëm korporatat dhe zyrtarët e korruptuar. 

Ndërkohë, plaçka e emigracionit të paligjshëm dhe krimit pritet të marrë amnisti. Çdo shtetas shqiptar që jeton brenda ose jashtë vendit mund të investojë 2 milionë euro (1.7 milionë £) në sistemin bankar, pa pyetje, sipas planeve që po finalizohen nga Tirana. Ata do të mund të mbajnë paratë në këmbim të tatimit deri në 10 përqind. 
Në një vend që merret me çështje të tilla si pastrimi i parave dhe korrupsioni, kjo nuk dekurajon as migracionin e paligjshëm dhe as veprimtarinë e paligjshme, tha zoti Panariti. 

“Njerëzit tanë janë nën kërcënim,” tha ai për The Telegraph ndërsa i bëri thirrje qeverisë së tij që të adresojë çështjet e varfërisë dhe trafikimit të njerëzve. 

“Të rinjtë po mësohen nga bandat e krimit të organizuar . Vlerësohet se janë rreth 2000 shqiptarë në burg në Britaninë e Madhe dhe 5000 njerëz në burg këtu. Nëse gjërat vazhdojnë kështu, atëherë në tre deri në katër vjet, do të ketë shumë shqiptarë në burg në Britani të Madhe siç ka në Shqipëri. 

“Ne duhet të jemi në gjendje të ofrojmë shpresë për njerëzit në mënyrë që ata të qëndrojnë këtu, veçanërisht ata në veri që jetojnë në varfëri ekstreme. Vendi ynë po kthehet në një shkretëtirë dhe ne duhet të ndalojmë valën.” 

'Më mirë të rrezikosh dhe të kesh një jetë'

Kur u kontaktua nga The Telegraph, Ministria e Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme nuk iu përgjigj pyetjeve rreth korrupsionit apo planeve për një amnisti fiskale. 

Por për mijëra si  Cahani, jeta e të cilit është transformuar, do të duhet më shumë se një premtim për vende të reja pune dhe infrastrukturë për ta bindur atë se nuk ka një të ardhme më të mirë në Angli. 

Djali i tij, tani 27 vjeç, ka të drejtën të qëndrojë përmes gruas së tij franceze dhe zoti Cahani po përgatit dokumentet për t'u transferuar në Londër për t'u ribashkuar me familjen e tij. 

"Njerëzit janë kaq të dëshpëruar këtu sa thonë se gjithçka do të ishte më mirë nëse do të mund të arrinin në MB," tha ai. 

“Ata e dinë se kanë dy mundësi: të mbyten në det ose t'ia dalin. Ata i dinë pasojat, por e dinë që nuk ka asgjë këtu, kështu që më mirë të rrezikojnë dhe të kenë një jetë.”

Burimi: The Telegraph.co.uk

shqiptaret ne angli

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre