LIVE UPDATES
Aktualitet

Ekstradimi i Dyrmishit, Hoxha: Ai u dorëzua vetë, autoritetet tona shkelën çdo ligj për t'iu servilosur Greqisë

Rasti i dytë është deportimi i shqiptarit të akuzuar për përdhunim, Spartak Dyrmishi, që sipas Hoxhës nuk u respektua asnjë ligj për deportimin e tij.

3 Nëntor 2022, 22:28 Nga I.A
Ekstradimi i Dyrmishit, Hoxha: Ai u dorëzua vetë, autoritetet tona
Artan Hoxha

TIRANË- Gazetari Artan Hoxha ka treguar dy raste ku Shqipëria është shumë inferiore ndaj shteteve të tjera. I ftuar në emisionin "Të Paekspozuarit" në Mcn Tv, Hoxha ka thënë se rasti i parë është ekstradimi i disa shtetasve turq që kishin ardhur në Tiranë për të kërkuar azil. Rasti i dytë është deportimi i shqiptarit të akuzuar për përdhunim, Spartak Dyrmishi, që sipas Hoxhës nuk u respektua asnjë ligj për deportimin e tij. Po ashtu, Hoxha ka theksuar se Dyrmishi u dorëzua vetë në polici edhe pse policia e ka trajtuar këtë rast si të sukseshëm. 

"Ne tregojmë sa inferiorë jemi ndaj vendeve të tjera. Na kërkoi Turqia, disa shtetas turq që ndodheshin në Shqipëri konfront legjistacionit shqiptarë dhe ne në Rinas ja çojmë Turqisë duke shkelur çdo ligj. Rasti i dytë, një shqiptar i akuzuar në Greqi për përdhunim, kalon në Shqipëri. Dhe Ministri grek telefonon autoritetet shqiptarë vet dhe autoritetet shqiptare pa konsultuar me asnjë ligj organizon një operacion për ta kapur. Bëhet fjalë për një Spartak Dyrmishi. I venë në shtëpi për ta kapur dhe nuk e kapën dot. Më pas ikën te i vëllai ai dhe i vëllai telefonon policinë për çfarë e kërkojnë. I tha policisë nëse dorëzohet ao do të zbatojnë ligjin. Dhe dorëzohet vet ai, shkon në Komisariatin e Vlorës dhe nuk i kanë sjellë as avokat dhe nuk e kanë çuar në Gjykatë por e marrin e hipin në furgon dhe e çojnë në Kakavijë. Ai mund të jetë krimineli më i madh në qarkullim, por ka disa ligje për zbatuar. Për të treguar servilizmin ndaj shtetit grek këta kanë marr shtetasin e tyre pa avokat dhe pa vendim gjykate dhe kanë çuar atje. Ata nuk e kapën, por ai shkoi vet. Këta e paraqitën si rast suksesi. Këtë që kemi bërë ne me këtë shqiptarin, e kanë çuar në Greqi. Nëse ai është fajtor të dënohet kudo. Ne kemi marrëveshje ekstradimi, por jo deportimi," tha Hoxha.

artan hoxha spartak dyrmishi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN