LIVE UPDATES
Aktualitet

Shqipëria po plaket, mosha mesatare është rritur me 5 vite në dekadën e fundit

Mosha mesatare në këtë hark kohor nga 33 vjeç është bërë gati 38 vjeç. Shqipëria renditet pas Moldavisë, për sa i përket ritmeve të plakjes së popullsisë.

29 Nëntor 2022, 16:20 Nga k.m.
Shqipëria po plaket, mosha mesatare është rritur me 5 vite
Foto ilustruese

Për një mori arsyesh popullsia e Shqipërisë është plakur me gati 5 vjet në dekadën e fundit nga 2012-2022.

Mosha mesatare në këtë hark kohor nga 33 vjeç është bërë gati 38 vjeç. Shqipëria renditet pas Moldavisë, për sa i përket ritmeve të plakjes së popullsisë.

Moshat e reja mezi bëjnë një fëmijë. Prindërit tanë lindnin nga 6-7 fëmijë, tani nuk ka më”, tha qytetari.

“Padiskutim që procesi I plakjes së popullsisë këto 30 vjet ka qenë i pandërprerë. Në vitin 1990 mosha mesatare ishte 27 vjeç, tani pas 30 vjetësh mosha mesatare në Shqipëri është 38 vjeç. Ne nuk jemi akoma popullsia më e plakur e Evropës, sepse ka të tjerë që janë më të plakur se ne, por  ne kemi ritmet e plakjes të shpejta. Ne po plakemi më shpejt sesa vendet e tjera si Portugalia, Spanja, Gjermania etj. Krahasohemi me Moldavinë dhe me disa nga republikat baltike që ashtu si edhe ne për arsye të ndryshme kanë një plakje të popullsisë. Disa nga arsyet që kanë çuar në plakjen e popullsisë janë rënia e lindshmërisë, planifikim preciz familjar, gjithashtu familja e sotme shqiptare nuk është ajo familja e dikurshme që I donte shumë fëmijët dhe donte të kishte sa më shumë kalamaj. Pa diskutim që është edhe kostoja e lartë e rritjes, edukimit, shkollimit. Një pjesë e mirë e çifteve nuk sjellin fëmijë të dytë në jetë. Ndërkaq niveli I lartë I papunësisë po bën që një pjesë e madhe e të rinjve e moshës riprodhuese të ikin nga Shqipëria. Po pëson një dëm të madh shtresa e mesme, po na ikin specialistët, mjekët, inxhinierët etj. Që kanë kushte ekonomike këtu në Shqipëri, por po ikin për një jetë më cilësore”, tha sociologu Gëzim Tushi.

Po ikin të gjithë do të mbetemi ne flokë thinjurit në Shqipëri. Kam tre fëmijë që të tre kanë ikur jashtë. Këtu s’ka punë, siguri, standard jetese. Këtu nuk ka të ardhme”, thonë qytetarët./TopChannel

mosha mesatare ne shqiperi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë