LIVE UPDATES
Aktualitet

'Pronari tha se ishte pluhur dheu i marrë tek Kisha e Laçit'/ Si po tregëtohet hapur kokaina, hetohen vetëm kamarierët e banakierët. 'Kapot' shpëtojnë

Policia dhe Prokuroria duket se kanë dështuar për të goditur shpërndarësit e drograve.

29 Nëntor 2022, 13:14 Nga k.m.
'Pronari tha se ishte pluhur dheu i marrë tek Kisha e
Foto ilustruese

P., një burrë tek të 50-at i cili shërben në një autoservis makinash, u kap me një dozë kokainë të futur në kuletë. Ai insistoi se kokainën e kishte blerë për ta konsumuar mbas pune, por nuk dha asnjë detaj tjetër tek kush e bleu dhe sa ishte vlera e saj. Në pritje të ekspertizës kimike në urinë dhe gjak, makaniku është nën procedim penal si i dyshuar për shpërndarje narkotikësh.

Ashtu si dhjetra të tjerë që gjenden rastësisht nga patrullat e policisë gjatë verifikimit të dokumentacionit teksa drejtojnë automjetin, ose kur qëndrojnë në lokale deri në orët e mbrëmjes.

“Padyshim që sasirat e ngarkesave që kapen duke hyrë përmes portit të Durrësit, e kemi deklaruar dhe më herët për Gazetasi.al kanë ndikuar në tregun e përdoruesve të kokainës. Prej së paku tre vitesh, kokaina përfundimisht nuk është më droga e biznesmenëve dhe artistëve apo njerëzve të showbizz. Por po përdoret masivisht, dhe për ne si polici është tregues i qartë që sasirat e ngarkesave që tranzitohen në Shqipëri janë më të mëdha se sa zbulohen,” – deklaron një nga burimet e antidrogës për Gazetasi.al.

Megjithatë policia dhe prokuroria duket se kanë dështuar për të goditur shpërndarësit e drograve.

“Sepse ky është një hetim që kushton. Ne po përballemi me mungesa në polici. Prokuroria e kryeqytetit nuk na përgjigjet në kohën e duhur për veprimet stimuluese, përgjimet dhe vëzhgimet. Hetimi i drogës kushton dhe ndaj rrjetet e shpërndarjes mbeten të paprekura,”-argumenton zyrtari i policisë.

Sidoqoftë përpos këtyre shkaqeve ( nga rastet e raportuara prej Gazetasi.al) është e dukshme se korrupsioni është po ashtu një faktor i rëndësishëm në mos efiçencë.

“Përfaqësova një shpërndarës droge në gjykatë dhe ai doli paq nga rrjeta përmes akt ekspertizave që e konfirmojnë përdorues. Veprimet hetimore ishin të dobëta, amatore, e kishin kapur me një dozë kokainë dhe klienti tha si përherë jam përdorues. As përgjim, as konstatim se kush e furnizon, kush ishte shefi i tij, që me siguri ka një armatë të rinjsh që shpërndajnë. A e dini ju që tani po shpërndajnë kokainë me pica?,”- shprehet një avokat i njohur, që akuzon se të gjitha veprimet dukshëm të dobëta lidhen me një faktor të korruptimit të secilit.

“Për të mos shkuar tek ata që drejtojnë shpërndarjen e kokainës për rastin që pyesni por edhe të hashashit, që është një normalitet mbasi po lulëzon para një fenomeni tjetër, atë të shtëpive të hashashit”, mbyll shpjegimin avokati.

Në një nga dosjet hetimore të vendosura në dispozicion të Gazetasi.al shkruhet se si nga informacionet e siguruara në rrugë konfidenciale, antidroga u vu në dijeni për shpërndarje kokaine në një lokal në rrugën "Sulejman Delvina." Ndonëse disa bare dhe restorante ( përmes zonës prive), janë kthyer në strehëza të konsumit të kokainës, hetimet ngecin vetëm tek përdoruesit.

“U konstatuan në këtë lokal të ulur shtetasit E.V që po mbante çelësat e lokalit. Dhe shtetasit A. R dhe I.N. Duke kontrolluar në banak, në një vend të dukshëm u konstatua një pjatë porcelani me ngjyrë të bardhë dhe sipër saj një sasi pluhuri në ngjyrë të bardhë  dhe një tub portokalli,”- shkruajnë në procesverbalë oficerët. Gjatë kontrollit fizik , njërit prej tyre ju gjet në çantën e krahut një dozë me kokainë. Në një tjetër kuti kartoni u gjetën doza të tjera në ngjyrë të kuqërremtë të dyshuar si heroinë.

“Në një kartë me mbishkrimin master dent, në sipërfaqen e të cilës kishte mbetur pluhur i dyshuar kokainë si dhe në pipëzën portokalli vlerësohen të njëjtët element”, deklaron më tej oficeri. Nga marrja në pyetje e secilit prej të rinjve, ata japin alibi që përjashtojnë implikimin në shpërndarje.

“Punoj me laptop dhe pashë që njëri nga ne erdhi me pjatë në dorë dhe u kujtova që kam kokainë. Nuk di gjë kush e kishte lënë dhe kush e kishte atë në banak. Por jam përdorues prej 20 vitesh. Droga që më gjetët në çantë është e imja, e kam për përdorim vetjak. Kokainën e bleva tek një djalë 23 vjeç, në zonën e Astirit, por emrin nuk ja di. Edhe pjata me kokainë ishte e imja”,shprehet përdoruesi i parë.

I dyti nuk di gjë dhe as ka parë gjë.

“Jam I.N. dhe shkova në lokal në orën 22 pasi aty punon kamarier shoku im E.V. Shkova të punoj se kam një projekt në shkollë pasi studioj për informatikë. Pasi mbërrita erdhi policia dhe me gjeti. Në lidhje me kokainën nuk di gjë, aty e mësova që kishte kësi lloj”.

Policia deklaron se verifikoi se kujt i përkiste lokali dhe pretendon se e shpalli pronarin në kërkim. Megjithëse ndaj tij çështja po mbyllet në prokurori, duke qenë se shtetasi në fjalë sipas burimeve të Gazetasi.al rezulton të kishte dalë drejt Greqisë. Kamarieri të cilit i mbeti në ngarkim pjata dhe kokaina, këmbëngul se e arrestuan pa të drejtë.

“Nuk kam asnjë lidhje me përshtatjen e lokalit për përdorim droge. Nuk kam asnjë dijeni për kokainën. Madje pronari kur e pyeta një ditë më tha se ky pluhuri i kuq, ishte pluhur dheu i marrë nga Kisha e Laçit dhe e besova duke qenë se jam besimtar,”- këmbëngul kamarieri i cili deri më tani ashtu si dhjetra çështje të tjera droge mbyllen me njerëz të parëndësishëm të hetuar./GazetaSi

droge ne tirane

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë