LIVE UPDATES
Aktualitet

S’ka nxënës, bashkohen klasat! Ekspertët e arsimit: Pasojë e shpopullimit. Cilësia e mësimit do bjerë

Bashkimi i shkollave në një godinë, rrezikon të ulë cilësinë e arsimit që do të marrin nxënësit që do të mësojnë në këto shkolla.

29 Nëntor 2022, 16:19 Nga k.m.
S’ka nxënës, bashkohen klasat! Ekspertët e arsimit:
Foto ilustruese

Numri i ulët i nxënësve në shkollat në zonat rurale, ka detyruar ministrinë e arsimit që të propozojë hapjen e shkollave të bashkuara. Në projekligjin që është hedhur për konsultim publik, thuhet se Shkolla e Bashkuar do të përfshijë ciklin e arsimit të mesëm të lartë dhe ciklin e arsimit bazë. Kjo për ekspertët e arsimit është një pranim i shpopullimit që po ndodh me vendin tonë.

“Kjo tregon së pari që po pranojmë që shkollat po braktisen dhe ata po largohen jashtë vendit dhe rinia uk po kthen më kokën mbrapa. Unë po ju jap vetëm një shifër që është lehtëisht e verifikueshme, në Kamëz brenda një 5 vjeçari nga 26 mijë nxënës kemi 17 mijë nxënësm pra na mungojnë 9 mijë nxënës”– u shpreh Ndriçim Mehmeti, ekspert arsimi.

Bashkimi i shkollave në një godinë, rrezikon të ulë cilësinë e arsimit që do të marrin nxënësit që do të mësojnë në këto shkolla.

“Për nga pikëpamja arsimore ne do të kemi një cilësi më të dobët, nuk do të kemi barazi në arsimim, nuk do kemi edukim të brezave në mënyrën si duhet sepse po të ishte kështu ja ku kemi kopshtin e bashkojmë me shkollën dhe mbaroi puna, s’kemi nevojë të kemi kaq shumë godina”.- u shpreh Ndriçim Mehmeti, ekspert arsimi

Ky vendim do të sjellë problematika edhe me stafin pedagogjik ku sipas ekspertit do të ketë mësues që do të largohen dhe e sheh në tërësi si një vendimmarrje që do të nxisë edhe më tej shpopullimin e vendit.

“Do humbasim cilësi, do humbasim mësues, do humbasim nxënës dhe do të nxisim shpopullimin e mëtejshëm dhe këto shkolla do vij shprehja që do thuhet “Na ishte njëherë një shkollë”. Kjo është e vërteta që duhet parë në sy dhe duhen marrë masa sot”-tha Ndricim Mehmeti, ekspert arsimi./TopChannel

arsimi në shqipëri

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor