LIVE UPDATES
Aktualitet

Furnizohet me ujë pusi, ujësjellësi i sjell faturën 2 milionë lekë

Më pas është ndërprerë uji dhe Emini ka hapur pus, duke e zgjidhur vetë problemin e furnizimit me ujë.

17 Qershor 2022, 22:50 Nga DOSJA
Furnizohet me ujë pusi, ujësjellësi i sjell faturën 2
Emin Musai

ELBASAN- Emisioni investigativ “Stop” ka shkuar në Elbasan për rastin e zotit Emin Musai, i cili në periudhën 2005-2008 është pajisur me kontratë uji dhe ka marr ujë nga rrjeti i vjetër. Më pas është ndërprerë uji dhe Emini ka hapur pus, duke e zgjidhur vetë problemin e furnizimit me ujë. Në Maj 2022 njoftohet nga përmbaruesi për një detyrim ndaj UKE në vlerën 2 milionë lekë të vjetra, detyrim i mbledhur për një periudhë 10-vjeçare.

Denoncuesi: Në 2003-shin kemi ardhur këtu dhe kemi ndërtuar shtëpitë. Kemi paguar rregullisht faturat çdo muaj. Pas 2008-ës rrjeti ishte i amortizuar dhe u ndërpre sepse nuk furnizoheshin, atëherë u shtua dhe lagjia. Në 2008-ën u ndërpre kjo si linjë. Isha i detyruar se kisha bahçe dhe u detyrova dhe hapa një pus. Më vonë sollën një linjë tjetër dhe pastaj nuk mora se nuk kisha nevojë. Para 10 ditësh më ka ardhur një faturë me postë nga përmbarimi që jam debitor gati 2 milionë e disa lekë. Shkova për t’u sqaruar atje dhe më thanë se ke pasur një kontratë dhe ata pretendojnë se është kontrata e hapur. Ata nuk më kanë sjellë asnjë faturë uji që unë jam debitor. Ato më faturojnë dhe sot mua se unë gjoja marr ujë, kur unë nuk kam ujë nga rrjeti.

“Stop” shkoi në UKE dhe takoi zv. administratorin Julian Dervishi, i cili shprehet se faturimi ka vazhduar aforfe pasi zotëria nuk ka mbyllur kontratën e hapur në vitin 2005 dhe e vetmja zgjidhje është gjykata.

Gazetarja: Pse është lënë ky qyetatar për një kohë kaq të gjatë pa u njoftuar se është debitor kundrejt këtij institucioni?

Administratori: Është lëshuar një urdhër ekzekutimi për debutimet e papaguara, kontratë për të cilën zotëria pretendon se e ka pasur por nuk e ka mbyllur. Tani sipas kodit të ujit, pika 4.2 jepen qartë se si mbyllet një kontratë uji. Është qyetari ai që duhet të paraqitet që nuk i nevojitet më uji, të paraqitet pranë zyrave. Të bëjë kërkesën për mbylljen e kontratës, një gjë që zotëria nuk e ka bërë. Në zonën ku zotëria jeton ka pasur një investim, pas periudhës që zotëria ka ndaluar pagesën, edhe linja e vjetër me të cilën zotëria ishte i lidhur është ndërprerë. Duke qenë se zotëria ishte debitor, nuk i është ofruar asnjë lloj shërbimi dhe një lidhje e re uji, gjë për të cilën sërish zotëria nuk ka reaguar. Nuk ka paguar detyrimet, nuk ka bërë kërkesën për mbylljen e kontratës dhe vazhdon faturimi sipas kodit të ujit. Kontrata që ka pasur zotëria është detyrim afrofe për 2 persona sipas cerifikatës që ka paraqitur pranë Ujësjellës-Kanalizime Elbasan. Në terren janë lexuesit çdo ditë, por lexuesit nuk bëjnë shkresa zyrtare. Fakti që zotëria e mohon, nuk më provon asgjë që nuk ka pasur një komunikim me lexuesin. Situata mund të ishte evituar shumë më përpara. Më tej unë nuk mund të bëj dot asgjë pa një urdhër gjykate. T’i drejtohet gjykatës.

Marrë nga tvklan.al

emin musai

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!