LIVE UPDATES
Aktualitet

Tomorri: Importet e karburanteve po bien me ritme eksponenciale

Me anë të një postimi në Facebook, Tomorri shkruan se rënia e importit të karburanteve ka nisur që nga muaji mars dhe po vazhdon me ritme eksponenciale.

17 Qershor 2022, 21:21 Nga I.A
Tomorri: Importet e karburanteve po bien me ritme eksponenciale
Klodian Tomorri

TIRANË- Gazetari Klodian Tomorri ka deklaruar se në vendin tonë krahasim me vitin e kaluar janë ulur importet. Me anë të një postimi në Facebook, Tomorri shkruan se rënia e importit të karburanteve ka nisur që nga muaji mars dhe po vazhdon me ritme eksponenciale. Ai gjithashtu ka bërë të ditur se nëse importet e karburanteve bien me 20 %, qeveria nuk ka për të mbledhur asnje leke shtese nga taksimi i karburanteve këtë vit. Tomorri gjithashtu ka prekur edhe kafenë, importi i të cilës ka rënë me 400 tone nga viti i kaluar. 

Postimi i Plotë:

Edi Rama takon Art Lafferin. Ne muajin maj importi i karburanteve u ul me gati 10 mije tone ose 18 per qind krahasuar me majin e vitit te kaluar. Renia e importeve te karburantit filloi te ndihej qe ne mars, por po thellohet me ritme eksponenciale nga muaji ne muaj. Si pesemujor renia eshte 15 mije tone. Ne nuk e dime se c'pjese e renies po vjen per shkak te uljes se konsumit qe dikton cmimi i larte dhe c'pjese vjen nga kontrabanda apo furnizimi i qytetareve ne vendet e tjera fqinje. Por nje gje eshte e sigurte. Kurba e konsumit te karburanteve tashme eshte qartazi ne anen zbritese te Lafferit.

Çmimi ka arritur ne nje nivel qe dikton renien e konsumit. Me llogari te peraferta, nese importet e karburanteve bien me 20 per qind, qeveria nuk mbledh asnje leke shtese nga taksimi i karburanteve sivjet. Renia e konsumit asgjeson rritjen e te ardhurave qe merret per liter. Ky eshte Lafferi. Lajmet nga bursa nuk jane pozitive. Sot nafta kerceu prape afer nivelit 1350 dollare per tone. Po ndenji shume keshtu, ose me keq, po u ngjit me lart, do mblidhet prape Bordi i Vakise per ta cuar cmimin drejt horizonteve te reja te pashkelura me pare. Megjithate karburantet jane vetem nje sinjal. Cuditerisht ka filluar te bjere edhe importi i kafese. Shqiperia ka importuar 400 tone me pak kafe sivjet se vitin e kaluar. Presim presim. Por me shume gjasa po shfaqen shenjat e para te renies se konsumit ne ekonomi.

klodian tomorri

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve