LIVE UPDATES
Aktualitet

Mulliri i drithit s’punon nga transformatori, OSHEE nuk ka arkiva

17 Qershor 2022, 22:49 Nga DOSJA
Mulliri i drithit s’punon nga transformatori, OSHEE nuk ka arkiva
Mulliri

POGRADEC- Dragush Bufi një banor i Mokrës tregon se që nga viti 2001 ka hapur një mulli bluarje për grurë e drithra në fshatin Propisht Pogradec. Çdo investim e ka bërë vetë duke vënë edhe dy shtylla të tensionit të lartë, linjë dhe një transformator 3 fazorsh. Dragushi thotë se ka qenë klient i rregullt i OSHEE Pogradec.

Por me ndarjen e re administrative ka kaluar me Agjensinë e Librazhdit. Para një muaji i vendosin një matës 16 amper me fuqi zero, që shërben vetëm për ndricim. Dragushi ka mbetur pa punë dhe shpjegon, se më parë punonte me 50 kë fuqi me transformatorin që kishte.

Denoncuesi: Në vitin 2001 kam hapur një punishte përpunuese drithërash. Në atë kohë, më është kërkuar një shtesë fuqie për arsye se linja e fshatit nuk mbante dhe kam kërkuar për transformator, për linjë të veçantë. Është 3-fazor dhe e kam vendosur konform rregullave. Kam qenë i rregullt me të gjitha pagesat. Me ndarjen e re administrative, ne na kanë kaluar me zonën e Librazhdit dhe në sistem ku janë hedhur të dhënat e mia, figuroj me fuqi zero, domethënë unë kam pasur 0,05 kw si fuqi. Më kanë vënë një automat i cili nuk është për punën time.

Gazetarja: Pra, edhe një familje normale me atë lloj fuqie nuk i mjafton sepse vetëm ndriçimi mbulon. Këto elektroshtëpiaket, bie automati.

Denoncuesja: Fuqia ime është gati 50 kw. Tani unë kam punuar 22 vjet me fatura të rregullta, papritur më ndodh ky lloj problem.

Gazetarja: Kur e kuptove këtë problem?

Denoncuesi: Para 1 muaji e gjysëm më vijnë specialistët elektrikë. Më kanë hequr sahatin aktual dhe më kanë vënë një sahat tjetër në të cilën ka dhe një limitator ose automat, fuqia e të cilit është 16 amper për një mulli bluarjeje, e cila më shërben vetëm për ndriçim.

Denoncuesi: Kam mbetur pa punë. Ky është një mulli bluarjeje që i shërben një zone me të paktën 16-17 fshatra.

Në këtë moment ai shkon te arkiva e Pogradecit që të gjejë kërkesën për shtim fuqie, por ajo nuk gjendet. Tani Dragushi duhet të paguajë 2 milionë lekë që të bëjë shtim fuqie se shteti s’ka letra.

Denoncuesi: Fillimisht kam shkuar tek zyrat e OSHEE në Librazhd të cilët më kanë thënë që në sistem figuron me ato fuqi zero dhe i kam thënë OSHEE që unë kam një fuqi tjetër, nuk punoj dot me këtë. Kam një muaj e gjysëm pa punë, ata më kanë thënë se unë duhet të aplikoj dhe njëherë.

Gazetarja: Nëse ti riaplikon për shtim fuqie sepse me këtë ndriçimin 16 amper, ti nuk mund të vësh në punë gjithë atë mulli, sa është kostoja për riaplikimin?

Denoncuesi: Kostoja për riaplikimin është gati 1 milionë e 800 mijë lekë të vjetra. Unë këtë investim e kam bërë në vitin 2000-2001.

Denoncuesi: Kërkoj që të gjendet origjina e kësaj libreze, të cilën e kam paguar shumë vite dhe të m’i hiqet limitatori që unë të punoj normal.

“Stop” shkoi në OSHEE Librazhd dhe Pogradec, ku komunikoi me specialisten Maria Rusi dhe Përgjegjësin Astrit Hoxha. Por ata ata thonë se nuk kanë arkiva.

Punonjësja e OSHEE Pogradec: Zotëria në sistem na rezulton me fuqi 0 dhe i korrespondon automati 16 amper dhe me të drejtë Agjensia Librazhd i ka vendosur automat, i cili korrespondon me sistemin dhe nuk ia mban fuqinë sepse ka një mulli dhe do një fuqi më të madhe. Tani, se çfarë fuqie do zotëria, duhet të aplikojë për shtesa fuqie.

Gazetarja: Zotëria i ka bërë që të gjitha.

Punonjësja e OSHEE Pogradec: Ke ndonjë dokumentacion?

Denoncuesi: Ti je shteti, ti duhet t’i kesh këto dosje.

Gazetarja: Dokumentat e arkivës, a i keni?

Punonjësja e OSHEE Pogradec: Ne këtu nuk kemi sepse ka shumë vite që të dhënat janë hedhur në sistem dhe ne punojmë në bazë të sistemit. Të bëjë një kërkesë, nuk e di.

Marrë nga tvklan.al

dragush bufi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!