LIVE UPDATES
Aktualitet

Këmbësorët, shkaktarë në 50% të aksidenteve rrugore! Ligji nuk i ndëshkon

Muaji Maj ka shënuar po ashtu një rekord aksidentesh, ku ai që nuk kaloi pa tronditur çdo qytetar ishte kur një 39 vjeçar përplasi në vijat e bardha çiftin Konomi bashkë me fëmijën e tyre tre muajsh.

17 Qershor 2022, 22:47 Nga DOSJA
Këmbësorët, shkaktarë në 50% të aksidenteve
kembesoret

TIRANË- Sipas të dhënave të Instat këtë vit janë regjistruar 285 aksidente me 58 viktima, ku numri më i lartë i aksidenteve rrugore është në Tiranë. Po sipas Instat aksidentet rrugore në shumicën e rasteve  kanë ndodhur si pasojë e sjelljes se këmbësorit dhe më pas për shkak të sjelljes së drejtuesit të mjetit.

Muaji Maj ka shënuar po ashtu një rekord aksidentesh, ku ai që nuk kaloi pa tronditur çdo qytetar ishte kur një 39 vjeçar përplasi në vijat e bardha çiftin Konomi bashkë me fëmijën e tyre tre muajsh.

Pikërisht për këtë problematikë Fiks Fare sërish sjell në vëmendje pakujdesinë e përdoruesve të rrugës që nuk respektojnë rregullat që parashikon kodi rrugor dhe përfundojnë në aksidente fatale.

Por a janë vetëm drejtuesit e mjeteve shkaktarë për këto aksidente? Sëbashku me specialistin e Policisë së Qarkullimit Rrugor në Tiranë , z. Gerard Baka , Fiksi vetëm gjatë një dite vëzhgimi evidentuan raste të pafundta shkeljesh, sidomos nga këmbësorët. Sipas specialistit  shkaktarë të  aksidenteve  të ndodhura janë 50% këmbësorët dhe 50% përdoruesit e mjeteve.  Gjatë vëzhgimit të Fiksit u panë shumë këmbësorë të shkelnin rregullat e qarkullimit rrugorë duke u kthyer kështu në një burim aksidenti.  U evidentuan shkelje flagrante të këmbësoreve te cilët kalonin barrierat e rruges, mosrespektimi i vijave te bardha si dhe kalimi me semafor te kuq. Pas nuk mbeten as motoçikletat apo edhe drejtuesit e biçikletave, të cilët nuk respektojnë qarkullimin në korsitë e dedikuara për ta.

Por ndëshkimi i këmbësorëve është i vështirë, pasi  ligji është, por nuk ka zbatim. ” Ligji ekziston por ne aktualisht nuk marrim asnjë masë kundrejt shkeljes që bëjnë këmbësorët, pasi është e vështirë vjelja e masës administrative dhe nëse kjo nuk bëhet, gjoba del nul. Pra është e kotë” shprehet specialisti i policisë rrugore.

Pas z. Baka nuk lë edhe kulturën që kanë qytetarët në përdorimin e rrugës dhe e vetmja zgjidhje për këtë është që disa institucione të koordinohen e bashkëveprojnë midis tyre. Duke filluar nga Ministria e Arsimit për ta bërë lëndë më vete sesi qytetarët duhet ta përdorin rrugën. Pa anashkaluar këtu  bashkëpunimin  midis Ministrinë e Transporteve dhe  policinë rrugoren për të shmangur sado pak numrin e aksidenteve që çdo ditë përgjakin rrugët tona.

Marrë nga Top Channel

instat aksidentet në shqipëri gerard baka

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve