LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja- Ç'gjeti Policia tek shtëpia e Dumanit në Fier, si reagoi e dashura kur e pa të plagosur

Përveç disa armëve, të cilat ishin edhe të modifikuara me shënjestër optike, kishin gjetur edhe dylbi nga Lituani; para dhe pazare të sapobëra.

20 Maj 2022, 13:34 Nga DOSJA
Dosja- Ç'gjeti Policia tek shtëpia e Dumanit në Fier, si
Nuredin Dumani

TIRANË- Në dosjen e plotë të SPAK të siguruar nga Dosja.al, efektivët e Policisë raportojnë gjithë çfarë kanë gjetur në apartamentin e marrë me qera nga Nuredin Dumani në Fier, ku edhe u arrestua. Përveç disa armëve, të cilat ishin edhe të modifikuara me shënjestër optike, kishin gjetur edhe dylbi nga Lituani; para dhe pazare të sapobëra. Në qese kishte ambalazhe dorezash kirurgjikale, katër doreza të përdorura, garza të ndotura me ngjyrë të kuqe si të gjakut, një ambalazh shiringe dhe një shiringë e përdorur, me shumë gjasa të përdorura për mjekimin e plagës në shpinën e Dumanit. Ndërkohë që në apartament ishte edhe e dashura e tij, Mirjeta Hajdini. Kjo e fundit tregon sesi erdhi nga Kosova për të takuar të dashurin e saj, duke shtuar se ishte Henrik Hoxhaj, ai që e mori te terminali i autobusëve të Tiranë dhe shkuan bashkë për në qytetin e Fierit sepse Arviti ndodhej aty. Arvit ajo quan Nuredin Dumanin me pretendimin se nuk e dinte identitetin e tij të vërtetë.

PJESË NGA BISEDA:

Nga procesverbali i përpiluar nga Forcat e Posaçme Shqiponja, është kapur në flagrancë shtetasi Henrik Hoxhaj, ku nga kontrolli fizik i këtij shtetasi është konstatuar një armë zjarri si “pistoletë” me mbishkrim me nr. ПC3158-1952 me krehër brenda i mbushur me 8 (tetë) copë fishekë. Nga këqyrja e banesës së shtetasit Nuredin Dumani rezultoi se, kjo banesë ndodhet në lagjen Apollonia në qytetin e Fierit, në katin e katër të një pallati 9 katësh dhe konkretisht hyrja numër 7 në pronësi të shtetasit Altin Kule. Brenda në banesë, para hyrjes së dhomës së gjumit u gjetën dy qese të mbushura me kartopeceta disa prej tyre të lagura dhe të gjitha të ndotura me një lëndë të kuqe si ato të gjakut. Pas qeseve u gjet një bluzë pambuku me ngjyrë të errët me mbishkrim “Nike” e cila në pjesën e pasme ka dëmtime rrethore. Nga këqyrja në brendësi e dhomës së gjumit, në anën e majtë të kokës së krevatit mbi një pupë u gjet një çantë me thurje fije plastike ngjyrë të bardhë, blu dhe rozë, në brendësi të kësaj çantë u gjet një armë zjarri e llojit automatik të stampuar në anën e majtë të trupit nr.2009684 dhe kapaku i tytës me nr.2155. Kjo armë është e pajisur me shënjestër optike. Ngjitur me pupën ku është gjetur qesja e mësipërme është gjetur një çantë meshini ngjyrë e zezë e markës LuisViton, dhe brenda saj një krehër arme zjarri si ato që përdoren nga automatikët model 56 kalibër 7.62 me fishekë brenda. Po në këtë çantë u gjetën 9 fishekë model 54 kalibër 7.62mm, një palë doreza gjysmë në pjesën e gishtave. Më xhepin e kësaj çante janë gjetur disa medikamente mjekësore. Gjithashtu është gjetur një çantë adiddas ngjyrë gri ku brenda saj ndodhet një telefon markës “blackberry” me ngjyrë të zezë dhe i fikur. Këqyrja ka vijuar te këndi i kuzhinës, ku tek tavolina e ngrënies është gjetur një telefon i markës “Iphone”, me ngjyrë të verdhë nga mbrapa, telefoni është në gjendje të ndezur dhe me kod sigurie dhe kishte të instaluar kartën e kompanisë “One”. Një telefon tjetër i markës Samsung S9, i zi, i ndezur dhe me kod sigurie. Në tavolinë është gjetur një çantë e zezë me rrip dhe brenda saj një palë dylbi, një karikues dhe një bateri për dylbitë. Këto dylbi kanë numër serie 9045494 dhe mbishkrimin “PULSAR, LRFXP5077410 MADE IN LITHUANIA”. Në sallonin e ndenjës mbi një tavolinë të vogël xhami, janë gjetur një palë dylbi të zeza me mbishkrim “CHAMPION 10X50 FIELD 5*NO.G.2003”. Në sallon mbi divan është gjetur një çantë krahu ku brenda së cilës kishte një pasaportë, lëshuar nga shteti Kosovës, me numër ‘PO1221299’ në emër të Valentina Hajdini, një leje drejtimi në emër të Valentina Hajdini lëshuar nga shteti Kosovës, një letërnjoftim lëshuar nga shteti Kosovës në emër të Mirjetë Hajdini, një kartë memorie e markës Kingston, si dhe dy mini kartë memorie, njëra “sandisk” 2GB dhe tjetra “kingston” 4GB. Në një xhep të portofolit janë gjetur 18 copë kartëmonedha me prerje 50 Euro. Mbi tavolinën e ngrënies në një cep të saj është gjetur një qese plastmasë e bardhë me mbishkrimin “big” ku brenda saj kishte ambalazhe dorezash kirurgjikale, katër doreza të përdorura, garza të ndotura me ngjyrë të kuqe si të gjakut, një ambalazh shiringe dhe një shiringë e përdorur. Nga përpunimi me pluhur daktiloskopik i objekteve të ndryshme nuk u përfituan gjurmë papilare.

Nga këqyrja e automjetit me targë AA560VN, e markës Mercedes Benz, me ngjyrë të gri, janë gjetur dhe sekuestruar me cilësinë e provës materiale: Një armë zjarri model BUL M-5 me nr trupi BL32258 Made in Izrael me një krehër në folenë e saj me 16 fishekë kalibër 10mm, ku prej tyre 14 janë me numër markerovi SIG 40 S&M, 1 me numër NNY40S&Ë dhe 1 me numër PPU40S&Ë. Gjithashtu një karikator tjetër arme zjarri me 16 fishekë kalibër 10 mm, 2 me numër markerov SIG 40S&Ë, 7 me numër Nny40 & Ë dhe 7 me numër PPU40S& Ë. Një karikator arme zjarri me 16 fishekë kalibër 10 mm, 2 me numër markerov SIG 40S&Ë, 7 me numër Nny40&Ë dhe 7 me numër PPU40S&Ë, shtatë bishta cigare PHILIP MORRIS të përdorur, një kontratë qiraje automjeti e datës 20.09.2021 në emër të shtetasit Jani Skimbis, 33(tridhjetë e tre) kartëmonedha prerje 50 euro, në shumë të përgjithshme 1650 euro, një leje drejtimi ne emër te Henrik Hoxhaj me nr. A9401101I-2, Një pasaportë në emër të shtetasit Henrik Hoxha me numër I20701099K, dy thika metalike. Një jelek ngjyrë blu me mbishkrimin HUGO BOSS dhe një pulovër me zinxhir me ngjyrë të zeze me mbishkrimin HUGO të dyja të dëmtuara në pjesën e pasme, si dhe disa objekte të tjera për përpunime në kushte laboratorike.

Shtetasja Mirjetë Hajdini ka deklaruar mbi rrethanat e njohjes me shtetasin Nuredin Dumani, marrëdhënien e krijuar me të, faktin që ky shtetas i është prezantuar me emrin Arvit Spahiu, rrethanën që Arviti mbante armë me vete, faktin se kanë bashkëjetuar në Gjilan, Kosovë, Arviti i ka thënë që të vinte në Tiranë. Më tej ajo ka shpjeguar se:..... mbërriti në stacion erdhi dhe e mori “Kushoja”, të cilin dje mori vesh që e quanin Henrik pasi nuk e dinte emrin. Henriku e mori te terminali i autobusëve të Tiranë dhe shkuan për në qytetin e Fierit sepse Arviti ndodhej aty. Dhe Henriku e çoi tek një pallat, në katin e katërt dhe atje takon Arvitin. Është i njëjti pallat ku u gjet dhe Arviti dje. Ajo sqaron se nuk kish dijeni që Arviti quhej Nuredin Dumani dhe që kishte probleme me drejtësinë në Shqipëri. Në datë 29.03.2022, Arviti u zgjua rreth orës 08:00 në mëngjes dhe i tha se do dilte me Henrikun. Pasi Arviti kishte gati 5 minuta që kishte dalë, erdhi Henriku dhe i tha të zbriste pak se duhet të merrte diçka. Mirjeta zbrita poshtë dhe Arviti ndodhej në një makinë ngjyrë gri, të vogël dhe Arviti me Henriku hapën bagazhin e makinës, nxorën një armë zjarri ngjyrë të zezë, e futën në një qese ngjyrë blu dhe ia dhanë në dorë dhe Arviti i tha shko çoje tek dhoma sepse do dalë me kushon. Sqaron se arma që i dhanë ishte e madhe, jo si arma që Arviti kishte pas mbajtur gjithmonë por goxha më e madhe se ajo. Armën e mori dhe e çon tek dhoma në banesë, kurse Arviti dhe Henriku u larguan me makinë. Po kështu, nga organi procedues janë administruar edhe deklarimet e shtetasve të tjerë.

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin