LIVE UPDATES
Aktualitet

Raporti i SPAK, Xhafaj: Është për t'u përgëzuar por duhen gjetje dhe konkluzione

Në fjalën e tij teksa ka dhënë dhe qëndrimin e tij në lidhje me punën e Prokurorisë së Posaçme ai tha se SPAK ka pasur një fillim të vështirë dhe se trysnia do vazhdojë të jetë dhe më e fortë.

20 Maj 2022, 11:47 Nga DOSJA
Raporti i SPAK, Xhafaj: Është për t'u përgëzuar
Fatmir Xhafaj

TIRANË-Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj i ka drejtuar disa pyetje kreut të SPAK Arben Kraja në Komisionin e Ligjeve i cili u mblodh ditën e sotme.

Në fjalën e tij teksa ka dhënë dhe qëndrimin e tij në lidhje me punën e Prokurorisë së Posaçme ai tha se SPAK ka pasur një fillim të vështirë dhe se trysnia do vazhdojë të jetë dhe më e fortë.

"Ju kujtoj kur paraardhësit tuaj shkonin në kafe, raporti jep një tablo të përgjithshme, unë e shikoj pozitive, është një tregues që dëshmon ngarkesën dhe angazhimin e prokurorëve. është mjaft domethënësë, është për t'u përgëzuar, ka disa çështje që kanë sinjale të mira, personalisht, zoti drejtues do doja një raport jo vetëm me bilanc shifrash, është e rëndësishme që të gjithë aktorët të mundohen të gjejnë më të mirën duhet një raport me konkluzione, me gjetje, ju bëni hetime, konstatoni, shihni se si sillen zyrtarët, pushtetet.

Shyqyr që është kështu, se andej nga ana ime thonë noti i mirë mesohet në dallgë të larta. Duhet të ikë koha kur një prokuror bënte në një ditë 20 kallëzime, apo kur oficerët shërbenin si sekserë, apo kur  Duhet të jemi shumë të kujdesshëm për t'u bërë barrikadë.  Në ligjin tuaj, sa herë është thirrur mbledhja e Prokuririsë së Posacme, ky raport a është diskutuar në mbledhje? Po projekti?"-tha Xhafaj.

Më tej ai Xhafaj i shtoi pyetjen e dytë ku i tha se cilat dispozitatparashikojnë se cilat janë udhëzimet që janë nxjerrë me shkrim për prokurorët.

Gjithashtu disa pyetje ka ndritur edhe deputeti i PD Dashnor Sula. Ai është shprehur se kompani dhe njerëz pranë qeverisë kanë marrë qindra milona euro nga fondet e tërmetit. Po ashtu ai shtoi se shqiptarët i kanë sytë nga drejtësia.

"E gjithë shoqëria i ka syte te SPAK. Mafia dhe politika janë dy fuqi ose luftojnë ose bëjnë një marreveshje me njëra tjetrën. Birn apo media të tjera në investigime kanë konstatuar me prova dhe fakte që japn shpjegiem të qarta të dy fenomeneve, si pandemia dhe termeti, që krijuan kosto për buxhetin. Kompani të caktuara pranë qeverisë, klientel apo person të lidhur drejtpërdrejtë me politikën kanë përfituar qindra miliona euro nga fondet e tërmetit? Nuk mund të ketë logjikë, por e perfitojnë persona që janë pjesëtarë të mazhorancës dhe afër pushtetit. Parlamenti shqiptar gjatë këtyre 8 viteve ka bërë ligje special, me raste konkrete per kompani konkrete, 2-3 ligje janë në ajër. A ka hetime të ketyre ligjeve special, por nuk janë vënë në lëvizje. Sa % zënë denoncimet nga KLSH. E dini se në cfarë presioni janë prokuroritë në rrethe. Kemi bërë me dhejtëra kallëzime," tha Sula.

(a.b)/dosja.al

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!