LIVE UPDATES
Bota

“E kam ndërtuar me kursimet e 6 viteve”, tornadoja i shkatërron shtëpinë shqiptarit

16 Dhjetor 2021, 11:43 Nga DOSJA
“E kam ndërtuar me kursimet e 6 viteve”, tornadoja i

SHBA- Tornadot e tmerrshme që përfshinë Kentucky, Tennessee, Arkansas, Illinois, dhe Missouri në SHBA lanë pasjoa të tmerrshme me dëme në jetë njerëzish por edhe në objekte.

Sipas WYMT, një prej ketyre personave që u dëmtuan rëndë nga katastrofa natyrore është edhe një shqiptar në Amerikë. Bashkëshorti dhe babai 27-vjeçar, Gentian Emini shpenzoi gjithçka kishte për të ndërtuar shtëpinë e ëndrrave të tij. Por të shtunën, djersa dhe mundimi i tij ikën dëm kur tornado shpërtheu përmes saj.

“Unë në fakt e kam vizatuar vetë planin. Unë jam në fakt nënkontraktor, ndërtues. Sapo u futa në këtë industri. Bleva lotin me para në dorë dhe më pas, ndërsa po punoja me kursimet e mia…mu deshën rreth 6 vjet kursime. Unë kisha ndoshta edhe një muaj për të hyrë në shtëpi dhe tornado shkatërroi gjithçka”, tha Gentian Emini. 

Për t’i bërë gjërat akoma më keq, fqinjët e Eminit përtej rrugës u vranë nga tornado EF-3. Ndërsa policia ende nuk e ka konfirmuar numrin e viktimave, thotë se të paktën shtatë prej tyre ishin fëmijë.

“Thjesht i mbaj mend të gjithë ata fëmijë që kalonin këtu dhe është zemërthyese. Ata luanin kudo. Nuk do ta kishim menduar kurrë se gjëra të tilla mund të ndodhin,” tha Emini. 

Të shtunën e kaluar të paktën pesë shtete qendrore dhe jugore të SHBA-së raportuan vdekje pasi presidenti Joe Biden tha se ka të ngjarë të jetë një nga shpërthimet më të mëdha të tornadove në histori. Goditja më e rëndë ishte Kentaki, ku Beshear tha se një numër i vdekjeve prej më shumë se 70 vetash mund të kalojë 100. Shumë nga vdekjet erdhën në një fabrikë qirinjsh në qytetin e Mayfield, ku rreth 110 punonjës po punonin në turnin e natës kur një tornado u përplas duke shkatërruar ndërtesën. Jeremy Creason, shefi i shërbimeve të urgjencës për qytetin me 10,000 banorë, përshkroi mënyrën sesi shpëtuesit duhet të zvarriteshin mbi viktimat për të arritur te persona e gjallë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota video galeri kentucky shba tornado ne kentaki kentucky shba tornado ne kentaki

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve