LIVE UPDATES
Bota

Mali i Zi: Memorandum bashkëpunimi me partitë e pakicave

16 Dhjetor 2021, 09:55 Nga DOSJA
Mali i Zi: Memorandum bashkëpunimi me partitë e pakicave

MALI I ZI- Nënshkruhet Memorandumi për bashkëpunim ndërmjet një pjese të partive në pushtet dhe partive të pakicave në Mal të Zi.

Nënshkruesit e Memorandumi të bashkëpunimit ndërmjet një pjese të partive në pushtet dhe partive të pakicave e vlerësuan atë si një hap të madh përpara për Malin e Zi si shtet i qytetarëve. E tërë kjo ngjalli reagime të ashpra nga pjesa tjetër e partive në pushtet, Fronti Demokratik (DF) parti pro serbe dhe Demokratët, të cilët shprehën dyshimin se ky është një “pakt për shkarkimin e kësaj qeverie dhe tradhëti ndaj vullnetit elektoral të qytetarëve”. Ata po ashtu vlerësuan se memorandumi është praktikisht hapi fillestar drejt rikompozimit të qeverisë në Mal të Zi dhe pakt për bashkëpunim me Partinë Demokratike të Socialistëve (DPS), partinë e presidentit Millo Gjukanoviq. Memorandumi është nënshkruar nga parti, të cilat gjithsej kanë 14 deputetë në parlamentin e Malit të Zi.

Nënshkruesit janë Lëvizja Qytetare URA e Dritan Abazoviçit, Unioni Qytetar CIVIS, të cilët kanë katër deputetë Partia Popullore Socialiste me pesë mandate në parlament. Nga partitë e pakicave, Partia Boshnjake (PB) me tre deputetë dhe tri parti që bashkojnë shqiptarët në Mal të Zi, Alternativa Shqiptare, Forca dhe Partia Demokratike, të cilat kanë dy mandate.

Përmbajtja e Memorandumit dhe pritshmëritë e nënshkruesve

Memorandumi i detyron palët nënshkruese të bashkëpunojnë për pajtimin në Mal të Zi, ndërtimin e shtetit civil, respektimin e Kushtetutës, punën për depolitizimin e institucioneve për anëtarësimin e Malit të Zi në Bashkimin Evropian, zhvillimin e fuqishëm ekonomik, ndërtimin e shtetit të mirëqënies dhe sundimit të ligjit, promovimin e të drejtave të minoriteteve dhe integrimin e tyre në institucione.

Memorandumi parashikon gjithashtu që palët nënshkruese të angazhohen për shtetin e qytetarëve me të drejta të barabarta, por edhe për një shtet, në të cilin nuk do të bëhet asnjë lloj revanshizmi.

Zëvensdëkryeministri Abazoviq: Mali i Zi meriton të çlirohet nga prangat e nacionalizmit dhe krimit të organizuar

Nënshkruesit e Memorandumit në konferencën për shtyp deklaruan se ky është një hap i madh përpara për Malin e Zi civil. Drejtuesi i Lëvizjes Qytetare Ura dhe zëvendëskryeministri Dritan Abazoviq tha, se qëllimi ishte krijimi i një bashkëpunimi më të madh politik midis subjekteve të ndryshme politike: “Ne duam të tregojmë se Mali i Zi civil ka se ku të mbështetet“, tha Abazovic, duke mohuar se aleanca e formuar është kundër qeverisë aktuale. “Ky nuk është një Memorandum për krijimin e një qeverie të pakicës, as nuk synon krijimin e një partie të re, për qëllime bashkëpunimi”, ka shtuar Abazoviç.

Për kryetarin e Partisë Popullore Socialiste Vladimir Jokoviq, i cili në zgjedhjet parlamentare kandidoi në koalicionin e kryesuar nga Fronti Demokratik dhe kryeministri Zdravko Krivokapiç, tha se memorandumi nuk ështe i drejtuar kundër askujt dhe u bëri thirrje partive të tjera që t’u bashkohen. ,,Kemi qeverinë aktuale dhe Memorandumi është hap me të cilin dëshirojmë një aleancë për të mirën e Malit të Zi ,,Spekulimet që kjo është qeveri kalimtare ose qeveria e ardhëshme e Malit të Zi, vijnë nga ata të cilët në këto momente nuk janë të pranishëm për bashkësinë ndërkombëtare si partner i përshtatshëm për bisedime dhe bashkëpunim,,

Ervin Ibrahimoviq, kryetar i partisë Boshnjake vlerësoi se Memorandumi do t’i kontribuojë stabilitetit ndëretnik. “Kjo konfirmon se boshnjakët dhe pakicat e tjera janë të gatshme që të shmangin distancën ndëretnike,” tha Ibrahimovic. “Për herë të parë, ne po realizojmë një lëvizje thelbësore politike që pasqyron mendimin evropian në Mal të Zi.”

Në tryezë janë përfaqësues të të gjitha etnive dhe të të gjitha feve dhe identiteteve,e kjo është mënyra e vetme e drejtë për pajtim”, u shpreh Srgjan Paviceviq nga Aleanca Civile. Nik Gjeloshaj, kryetar i Alternativës Shqiptare, vlerësoi se me këtë është dërguar një mesazh dhe se u është dhënë fund përçarjeve dhe është marrë përgjegjësia për përmbushjen e qëllimit përfundimtar – të anëtarësimit të Malit të Zi në Bashkimin Evropian.

Duke vënë në dukje se Mali i Zi është i ndarë në disa baza, kryetari i Forcës Genci Nimanbegu pret që memorandumi të sjellë shpresë tek të rinjtë shqiptarë se ka perspektivë për ta në Mal të Zi.

Ndërsa Fatmir Deka nga Partia Demokratike e Shqiptarëve deklaroi se pakicat kombëtare mbështesin fuqishëm rrugën e Malit të Zi drejt Bashkimit Evropian. “Ky është një moment i rëndësishëm për rrjedhën e mëtejshme të ngjarjeve politike në Mal të Zi”, Memorandumi në kulmin e krizës politike Në Memorandum konstatohet, se Mali i Zi ndodhet në krizë politike, institucionale dhe krizë në sistemin shëndetësor dhe se përparimi i shoqërisë është paralizuar për shkak të ndarjeve të theksuara nacionale etnike, socio-ekonomike dhe politike. Për shkak të humbjes së mbështetjes në parlament nga ana e partive që e kanë zgjedhur, puna e qeverisë është bllokuar në masë të madhe, sidomos në drejtim të miratimit të dhjetëra ligjeve.

Shumica parlamentare e Frontit Demokratik pro serb, Demokratët dhe URA, zgjodhi qeverinë e kryesuar nga Zdravko Krivokapiq me 41 vota. Por shumë shpejt ajo u bë objekt i kritikave të FD-së, të cilët kërkuan largimin e saj dhe hyrjen e zyrtarëve të Frontit Demokratik në qeveri.

Frontit Demokratik dhe Demokratët kritikojnë nënshkrimin e Memorandumit

Nënshkrimi i Memorandumit shkaktoi reagime të ashpra në Frontin Demokratik dhe Demokratëve në pushtet. Njëri nga liderët e Frontit Demokratik, Nebojsha Medojeviq, e quajti atë akt të “pjesës së qeverisë dhe opozitës” memorandum për kapitullim dhe tradhëti. “Ky Memorandum është pajtimi i shtetit dhe popullit me korrupsionin dhe krimin. Më saktë akti politik i kapitullimit të shtetit para mafias. Ky akt i paarsyeshëm fut pandëshkueshmërinë në themelet e së ardhmes së Malit të Zi”, tha Medojeviq. Ai pretendon se Memorandumi, në pjesën ku përmendet moszbatimi i revanshizmit, në fakt i jep garanci presidentit Milo Gjukanoviq se ai nuk do të ndiqet penalisht.

Partia Mali i Zi Demokratik vlerësoi, se Memorandumi është një pakt për bashkëpunim me Partinë Demokratike të Socialistëve të Gjukanpoviqit.

Opozita e mirëpret Memorandumin

Partia Socialdemokrate (SDP) opozitare përshëndeti nënshkrimin e Memorandumit mes partive të pakicës dhe një pjese të partive të shumicës parlamentare. Memorandumi është gjithashtu një lëvizje e përgjegjshme dhe një kusht për socialdemokratët për ta tejkaluar krizën aktuale politike dhe institucionale, tha deputeti Damir Sheoviq, duke theksuar se qytetarët kanë qenë peng të krizës në Mal të Zi për gati 12 muaj.

Partia Demokratike e Socialistëve e Gjukanoviqit në opozitë ende nuk është deklaruar me rastin e nënshkrimit të Memorandumit. Nderkohë me një kumtesë ka dalë Kabineti i Kryeministrit Zdravko Krivokapiq, i cili partitë e pakicave i quan satelitë të Millo Gjukanoviqit.

Marrë nga; DW

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

rajoni rajoni dritan abazoviçi mali i zi memorandum dritan abazoviçi mali i zi memorandum

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave