LIVE UPDATES
Bota

Samiti i BE-së:Liderët diskutojnë për çmimet e energjisë, agresionin rus, vaksinimin

16 Dhjetor 2021, 09:33 Nga DOSJA
Samiti i BE-së:Liderët diskutojnë për çmimet e

EUROPA- Udhëheqësit e BE-së do të mbajnë një samit të fundvitit ditën e sotme për të diskutuar temat më të rëndësishme në kontinent. Mediat e huaja shkruajnë se do të diskutohet për ngritjen e ushtrisë ruse që kërcënon Ukrainën,çmimet e energjisë dhe luftën kundër COVID-19. Mbledhjes së fundvitit do ti bashkohet për herë të parë edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, kancelari austriak Karl Nehammer dhe kryeministrja suedeze Magdalena Andersson.

Çështjet e politikës së jashtme dhe sigurisë do të mbizotërojnë axhendën, duke përfshirë ngritjen e fundit ushtarake të Rusisë që shihet si kërcënuese për integritetin territorial të Ukrainës, krizën e migracionit përgjatë kufijve të bllokut me Bjellorusinë dhe strategjinë e mbrojtjes të paraqitur muajin e kaluar nga shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Krerët e shteteve dhe qeverive nuk pritet të marrin vendime të mëtejshme për sanksionimin e Rusisë, megjithëse zyrtarët e lartë të BE-së përsëritën disa herë në javët e fundit se një sulm ndaj Ukrainës do të rezultonte në “kosto të larta politike dhe ekonomike” për Rusinë.

Krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të diskutojnë gjithashtu përpjekjet e bllokut për të luftuar pandeminë COVID-19. Siç shpjegoi Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian, të mërkurën në Parlamentin Evropian, mbi 300 milionë njerëz ose rreth 66.6% e të gjithë popullsisë së BE-së kanë marrë serinë e tyre të vaksinimit parësor dhe 62 milionë kanë marrë vaksina përforcuese.

Biseda e liderëve të BE-së do të përqendrohet në tejkalimin e hezitimit të vaksinave dhe promovimin e nxitësve pasi një numër i madh qytetarësh të BE-së ende rezistojnë ndaj vaksinave dhe ka gjithashtu pabarazi të mëdha midis shkallëve të vaksinimit në vendet anëtare.

Samiti do të hapet me fjalimin e përshëndetjes nga presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, i cili është afër fundit të mandatit të tij. Menjëherë pas kësaj, liderët do të futen në çështjen me prioritet kryesor në axhendë: COVID-19 dhe vaksinimin.

(f.i/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota josep borrell karl nehammer magdalena andersson olaf scholz samiti i be-së josep borrell karl nehammer magdalena andersson olaf scholz samiti i be-së

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS