LIVE UPDATES
Bota

Direktiva e BE: Nga viti 2040 do të ndalohet ngrohja me kaldaja me gaz

16 Dhjetor 2021, 10:25 Nga DOSJA
Direktiva e BE: Nga viti 2040 do të ndalohet ngrohja me kaldaja me gaz

BRUKSEL – Komisioni Evropian kërkoi sot ndalimin e kaldajave me gaz nisur nga viti 2030 në një përditësim të direktivës së bllokut për performancën e energjisë për ndërtesat.

Sipas Argus, direktiva e ndryshuar thotë se shtetet anëtare duhet të lejohen të subvencionojnë kaldaja të reja me “karburante fosile” deri në fund të vitit 2026. Duke iu referuar mundësisë së një ndalimi në nivel BE, nënkryetari i komisionit Frans Timmermans tha se ata nuk kishin kompetencë për një vendim kaq madhor.

“Rrethanat janë të ndryshme ndërmjet shteteve anëtare”, tha ai.

Timmermans mbikëqyr punën legjislative që zbaton uljen e synuar të BE-së prej 55 për qind në emetimet e gazeve serrë (GHG) deri në vitin 2030, krahasuar me nivelet e vitit 1990. Duke rritur normat e rinovimit dhe duke kërkuar që ndërtesat e reja që nga viti 2030 të instalojnë sisteme ngrohjeje me emetim zero, direktiva e rishikuar synon të ndihmojë vendet anëtare të arrijnë një pjesë prej 49 përqind të burimeve të rinovueshme deri në vitin 2030, të përcaktuar në direktivën e rishikuar të burimeve të rinovueshme.

Komisioni tregon se propozimi për ndërtesat do të rrisë normat e rinovimit, duke mbështetur kështu zëvendësimin e kaldajave joefikase me lëndë djegëse fosile nga sisteme pa emetime të drejtpërdrejta si pompat e nxehtësisë dhe teknologjitë e tjera të rinovueshme. 15 përqind e ndërtesave me standardet më të ulëta të performancës energjetike të BE-së do të duhet të përmirësohen, me një afat kohor prej 2027 për ndërtesat jorezidenciale dhe 2030 për ndërtesat e banimit. Propozimi i komisionit, nëse miratohet nga vendet anëtare të BE-së dhe Parlamenti Evropian, do të kërkojë që ndërtesat e reja të mos krijojnë emetime karboni në terren nga viti 2030, me një afat më të hershëm deri në vitin 2027 për ndërtesat e reja publike.

Direktiva e rishikuar e ndërtesave nuk mandaton një datë të ndërprerjes në nivel të BE-së për kaldajat me lëndë djegëse fosile, por ajo paraqet një bazë ligjore për ndalimet kombëtare.  Direktiva e rishikuar do të kërkonte gjithashtu që shtetet anëtare të hartojnë plane kombëtare ndërtimi që përfshijnë udhërrëfyes për heqjen graduale të karburanteve fosile në ngrohje dhe ftohje deri në vitin 2040. Gjithashtu shtetet e BE-së do të duhet të krijojnë një “rrugë” për të transformuar stoqet kombëtare të ndërtesave në ndërtesa me emetim zero deri në vitin 2050.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota bashkimi europian efekti sere emetimi i karbonit frans timmermans bashkimi europian efekti sere emetimi i karbonit frans timmermans

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave