LIVE UPDATES
Bota

70 mijë trupa ruse të vendosura në kufi të Ukrainës, BE diskuton sot sanksionet

16 Dhjetor 2021, 10:54 Nga DOSJA
70 mijë trupa ruse të vendosura në kufi të Ukrainës, BE

BRUKSEL – Samiti i liderëve të Bashkimit Evropian ditëne  sotme do të fokusohet në shmangien e një pushtimi ushtarak rus në Ukrainën fqinje duke përdorur kërcënime me sanksione të paprecedentë për Moskën dhe premtimin për bisedime diplomatike.

Vendosja e ushtrisë ruse në kufirin e Ukrainës është diskutim qëndror në samitin e 27 liderëve të BE-së, me një lutje nga presidenti i Ukrainës për të filluar vendosjen e më shumë sanksioneve përpara çdo ceprimi të mundshëm dhe jo pasi të jetë kaluar kufiri.

“Ndoshta ka disa kanale të hapura për disa negociata serioze gjatë ditëve në vijim”, tha kryeministri Janez Jansa i Sllovenisë, i cili mban presidencën e BE-së, duke shtuar se kjo mund të përbëhet nga bisedime midis Francës, Gjermanisë, Ukrainës dhe Rusisë.

Ai foli edhe për kufirin Ukrainë- Rusi , ku zyrtarët e inteligjencës amerikane thonë se Rusia ka zhvendosur 70,000 trupa dhe po përgatitet për një pushtim të mundshëm në fillim të vitit të ardhshëm.

Nuk është normale për stërvitje të rregullta ushtarake”, tha Jansa, duke shtuar se nuk ka dyshim se Rusia po përdor fuqinë e saj ushtarake për ta vënë Ukrainën nën presion.

Moska mohon se ka ndonjë plan për të sulmuar Ukrainën, por e bëri këtë në vitin 2014 kur aneksoi Krimenë. Askush nuk e ndjen këtë më shumë se presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, i cili u kërkoi udhëheqësve të BE-së që të vendosin me shpejtësi sanksione të reja ndaj Rusisë përpara se ajo të pushtojë vendin e tij dhe paralajmëroi se të veprosh pas çdo konflikti do të ishte shumë vonë. Zelenskyy tha se Ukraina është e gatshme të hyjë në bisedime me Rusinë për të lehtësuar tensionet, por se presidenti rus Vladimir Putin nuk duket i gatshëm të vijë në tryezë për momentin.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota bashkimi europian rusia ukraina bashkimi europian rusia ukraina

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave