LIVE UPDATES
Bota

Zgjedhja e presidentit të ri në Kosovë, PDK-ja zbulon kushtin e saj: Nëse nuk gjendet zgjidhje jemi gati për zgjedhje

11 Dhjetor 2020, 11:28 Nga DOSJA
Zgjedhja e presidentit të ri në Kosovë, PDK-ja zbulon kushtin e

PRISHTINË-Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu Kodra ka deklaruar se partia e saj do të bëhet pjesë e diskutimeve për presidentin me partitë e tjera, vetëm nëse merret në konsideratë emri i propozuar nga ta për këtë post.

“Çështja e presidentit është njëra prej çështjeve më të diskutuara ditëve të fundit. Për ne është shumë e rëndësishme që Kosova të ketë institucionet e saj e veçanërisht një pozicion kaq të rëndësishëm kushtetues siç është pozicioni i presidentit.  E në kohën kur Kosova ka natyrisht shumë nevojë që të ketë stabilitet të saj të brendshëm dhe të ketë forcim të subjektivitetit të saj ndërkombëtar është shumë e rëndësishme që ky institucion ta ketë edhe rolin e tij. Ta kryejë funksionin e tij me pozitën e presidentit. Si Parti Demokratike e Kosovës e kemi thënë sapo jemi ftuar për tu bërë pjesë e këtyre diskutimeve që në momentin që ne ftohemi në këto diskutime presim që të merret në konsideratë emri i presidentit nga radhët e PDK-së,” është shprehur ajo.

Gjithashtu, ajo ka shtuar se në rast se nuk bihet dakord për një marrëveshje, PDK-ja është e gatshme të shkojë në zgjedhje të parakohshme, pavarësisht se është goditur një nga figurat më të rëndësishme të kësaj partie, ish-kryetari Kadri Veseli, i cili ndodhet në Hagë.

“Unë mendoj që iu mbetet forcave politike. Neve nuk na frikësojnë asnjëherë zgjedhjet pavarësisht që si subjekt politik jemi goditur me vendimin e Gjykatës Speciale dhe pavarësisht që figurat tona kryesore lideri ynë zotëri Veseli dhe presidenti Thaçi ndodhen në Hagë si dhe figurat e tjera të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kjo asnjëherë nuk do të na pengojë nga një proces i ri zgjedhor. Nëse nuk mund të gjendet zgjidhje për të rregulluar shumë çështje të cilat po e preokupojnë vendin atëherë natyrisht që ne do të jemi të gatshëm për të hyrë në proces të ri zgjedhor dhe për të marrë një legjitimitet të ri qytetar”, ka thënë Deliu-Kodra për EO.

Kosova është futur në dilemë politike, pas arrestimit nga Gjykata e Hagës të 4-ish udhëheqsëve të saj. Dorëheqja nga posti i presidentit i Hashim Thaçit është një nga çështjet kryesore. Deri më tani postin e tij e ka marrë Vjosa Osmani, e cila mund ta ushtrojë për gjashtë muaj, në rast se palët nuk bien dakord për një president të ri, vendi mund të shkojë në zgjedhje të parakohëshme .

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni blerta-deliu-kodra kosove blerta-deliu-kodra kosove

Sondazh

Poll
Bota 11 Dhjetor 2020, 10:39

SHBA– Anthony Fauci, eksperti i sëmundjeve infektive ka komentuar shpërndarjen e vaksinës anti-COVID në Shtetet e Bashkuara. Në një deklaratë për mediat, ...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!