LIVE UPDATES
Bota

Viola von Cramon ultimatum: Serbia duhet të zgjedhë, Europën apo Rusinë

11 Dhjetor 2020, 10:42 Nga DOSJA
Viola von Cramon ultimatum: Serbia duhet të zgjedhë, Europën apo

Eurodeputetja gjermane, Viola von Cramon ka kujtuar një rast të fundit në të cilin Serbia kundërshtoi një rezolutë të Kombeve të Bashkuara lidhur me gadishullin ukrainas të Krimesë, të cilën Rusia e aneksoi në 2014, duke deklaruar se solidariteti i Serbisë me Rusinë është zhgënjyes.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës në gjuhën serbe, Von Cramon tha se çdo vend ka të drejtë të marrë një vendim sovran mbi orientimin e tij të politikës së jashtme, përfshirë Serbinë, autoritetet e së cilës, siç shprehet ajo, kanë shënuar anëtarësimin në Bashkim si një nga qëllimet e politikës zyrtare të shtetit dhe se një ditë Serbia duhet të vendosë me kë do të harmonizojë politikën e saj të jashtme, me Bashkimin Evropian ose Rusinë.

Për proçesin e integrimit evropian të Serbisë, i cili nuk hapi asnjë kapitull këtë vit, Von Cramon vlerësoi se arsyet për këtë ishin “mjaft të qarta” dhe se, siç thotë ajo, nuk është e mjaftueshme vetëm për t’i shkruar reformat, por edhe për t’i zbatuar ato, veçanërisht në fushën e drejtësisë dhe lirisë së mediave. Kur u pyet se cilat vende e kundërshtojnë hapjen e kapitullit, politikanja gjermane tha se nuk bëhej fjalë për vende individuale, por për vendimin e Komisionit Evropian.

Ajo është optimiste kur bëhet fjalë për vazhdimin e dialogut, duke deklaruar se gjërat mund të zgjidhen shumë shpejt nëse do të kishte vullnet politik.

E pyetur se si iniciativa e re transatlantike e propozuar nga BE mund të reflektojë mbi dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Von Cramon tha se ajo shpresonte që nga dita e parë, se administrata e SH.B.A.-së do të monitoronte nga afër rajonin me BE-në, në mënyrë që ne shpresojmë për ndonjë rezultat të përbashkët.

“Një ditë, Serbia do të duhet të vendosë me kë do të harmonizojë politikën e saj të jashtme, me Bashkimin Evropian ose Rusinë. Pa dyshim se është krejtë në rregull nëse politika e jashtme Serbisë dëshiron të harmonizohet me Rusinë. Por faktet thonë diçka tjetër: Serbia dhe Aleanca e Atlantikut të Veriut (NATO) zhvilluan 17 manovra të përbashkëta, ndërsa në të njëjtën kohë kishte vetëm tre ose katër me Rusinë. Pra, nuk është e lehtë për ta kuptuar. Duke mohuar mbështetjen për rezolutën e KB në rastin delikat të Krimesë, ju jeni duke kundërshtuar partnerët perëndimorë dhe aleancën e NATO-s. Është aq e qartë sa që Rusia ka shkelur ligjin ndërkombëtar dhe pothuajse të gjitha vendet e pranojnë atë. Kështu që nuk ka nevojë që Serbia të solidarizohet me Rusinë. A është e mundur të ndërtohen marrëdhënie të besueshme mbi një bazë të tillë. Nuk është pozicioni i një shteti ose i një anëtari që e kundërshton atë por, siç thashë, i Komisionit. Përparimi kryesisht varet nga efekti i dialogut midis Beogradit dhe Prishtinës, ku e njëjta gjë është e vërtetë për Kosovën dhe Serbinë, pa njohje reciproke dhe një marrëveshje gjithëpërfshirëse, nuk ka asnjë mënyrë për integrimin evropian. Jam optimiste për vazhdimin e dialogut dhe se gjërat mund të zgjidhen shumë shpejt nëse do të kishte vullnet politik. Shpresoj që nga dita e parë, se administrata e SH.B.A.-së do të monitorojë nga afër rajonin me BE-në, në mënyrë që ne të shpresojmë për ndonjë rezultat të përbashkët.

Nuk duhet të jetë një marrëveshje – mund të jetë një projekt mbi të cilin puna mund të vazhdojë pas verës. Mbi bazën e së cilës vendet do të vazhdojnë rrugën e tyre evropiane”, tha Viola Von Cramon

Marrë nga VOA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota serbi viola von cramon serbi viola von cramon

Sondazh

Poll
Bota 11 Dhjetor 2020, 10:39

SHBA– Anthony Fauci, eksperti i sëmundjeve infektive ka komentuar shpërndarjen e vaksinës anti-COVID në Shtetet e Bashkuara. Në një deklaratë për mediat, ...

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe