Aktualitet

GAFA e mikut të Ramës, VITTORIO SGARBI quan Bylisin qytet GREK, ‘shpërthen’ Neritan Ceka: Kush ia tha? Zoti të na shpëtojë nga injoranca…

Teksa ka postuar një foto me Bylisin në sfond, kritiku italian i artit, Vittorio Sgarbi shkruan se pamja pas është gjithë çfarë ka mbetur nga qytetërimi grek.
Featured image of article: GAFA e mikut të Ramës, VITTORIO SGARBI quan Bylisin qytet GREK, ‘shpërthen’ Neritan Ceka: Kush ia tha? Zoti të na shpëtojë nga injoranca… Vittorio Sgarbi, Elva Margariti dhe Neritan Ceka

TIRANË– Kritiku italian i artit, Vittorio Sgarbi ka mbërritur pak ditë më parë në Shqipëri dhe ka nisur një tur në të gjithë jugun e Shqipërisë, duke nisr nga Vlora për të vijuar më tej. Mirëpo, Sgarbi ka bërë një “gafë” që jo vetëm ka nxehur qytetarët por ka shkaktuar edhe reagimin e historianëve.

Teksa ka postuar një foto me Bylisin në sfond, Sgarbi shkruan se pamja pas është gjithë çfarë ka mbetur nga qytetërimi grek.

Në Bylis, në Shqipëri, midis mbetjeve arkeologjike të qytetit grek të panjohur,”-shkruan ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Postimi i plotë

Lidhur me deklaratën e tij, një reagim ka ardhur edhe nga Forumi i Mbrojtjes së Trashëgimisë Kulturore. Arkeologu i njohur Neritan Ceka ka “shpërthyer” në reagimin e tij duke fajësuar për gafën e Sgarbit, ministren e Kultrës, Elva Margariti.

Kush do ia ketë thënë Sgarbit që Bylis është grek? Nuk mjaftoi që bënë grek Butrintin, tani edhe Bylisi na doli qytet grek. Bilmezat e Ministrisë së Kulturës nuk i thanë se ishte në mes të mallakastriotëve dhe po i falej lebërve. Këta pasardhës të grekëve janë? I nderuar Zgarbi, falju edhe një here zotit të Bylisit të na shpëtojë nga injoranca e Ministrisë së Kulturës. Amen!,”-shkruan Neritan Ceka.

Por mesa duket gafa është bërë vetë në rrjetin e tij në Instagram, pasi në Facebook kritiku i artit shkruan se Bylisi është një qytet në kufi me Greqinë.

Shto Koment