LIVE UPDATES
Bota

VIDEO+FOTO/ Vdiq nga Covid-19, ceremoni funerale e Miropolitit të Malit të Zi grumbullon pafund njerëz, shumica prej tyre pa

1 Nëntor 2020, 12:42 Nga DOSJA
VIDEO+FOTO/ Vdiq nga Covid-19, ceremoni funerale e Miropolitit të Malit

MALI I ZI-Ceremonia funerale e Mitropolitit të Malit të Zi dhe Kishës Ortodose Serbe, Amfilohije është kthyer në një grumbullim njerëzisht në Podgoricë. Në ceremoni kanë marrë pjesë të gjithë krerët politikë të serbëve në rajon nga presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, kreu i Republika serbe në Bosnjë, Milorad Dodik, por edhe krerë partish, biznesmenë dhe persona të tjerë të famshëm në Serbi.

Ceremoninë e ka drejtuar Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej dhe një numër i madh njerëzish po marrin pjesë, duke shkelur në mënyrë të hapur rregullat e distancimit social.

Video nga Cermonia:

Pjesa më e madhe e njerëzve janë pa maska dhe të gjithë puthin trupin pajetë të Amfilohijes. Mali i Zi është një nga shtetet më të prekur nga Covid -19 në rajon, nga vendi që në fillim të pandemisë kishte numrin më të ulët. Në rrjetet sociale, shumë njerëz duke iu referuar ceremonisë live funerale kanë shkruar se “korona po bën namin në këto momente, a do na ruajë Zoti nesër kur nuk ruajti njeriun e vet”.

Portali rus Sputnik po transmeton direkt ceremoninë funerale së bashku me televizionin publik serb dhe atë të Republika Srbska-s në Bosnjë.
“Zoti i dhuroftë mbretërinë e qiellit shërbëtorit të tij besnik,”– ka thënë Irinej Buloviç, Patriarku i Kishës ortodokse Serbe.

Ndërkohë, në ceremoni nuk ka marrë pjesë presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, por as shqiptari Dritan Abazoviç, i cili është pjesë e koalicionit qeveritar me partitë filoserbe. Ndërkaq, ishte prezent, Kryeministri i mandatuar Zdravko Krivokapiç, kryeparlamentari Aleksa Beciç dhe kryebashkiakët e Kotorit, Tivatit e Budvas.

Amfilohije, ishte i fundmi i “triumviratit” të klerikëve serbë që u bënë të njohur gjatë kohërave të luftërave në Ballkan, ku përkrahën kauzën e Serbisë së Madhe. Ai ishte pjesë e tre A-ve: (Artemije, Amfillohije, Atanasije).

Ai tha për Srebrenicën se ishte një “hakmarrje pritshme e serbëve”, kurse kur serbët bombarduan Dubrovnikun në vitin 1991, ka shkuar në fushëbetejë duke u kënduar me lahutë vullnetarëve famëkeq. Në vitin 991 në manastirin e Cetinjës bekoi kreun e paramilitarëve serbe Vojislav Sheshel dhe paramilitarin famëkeq Zhelko Razhnatoviç – Arkani. Me Gjukanoviçin ka pasur një marrëdhënie komplekse: nga “bashkëpunëtori” më i ngushtë deri tek armiku më i madh. Ndërkohë, ai ka ndërruar jetë ditën e djeshme si pasojë e infektimit me Covid-19.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni cermonia e mitropolitit te malit te zi cermonia e mitropolitit te malit te zi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE