LIVE UPDATES
Bota

Tërmeti në Egje/ 69 viktima dhe mbi 900 të plagosur në Turqi, mes tyre tre shqiptarë. Vijojnë kërkimet për trupat e paje

1 Nëntor 2020, 08:51 Nga DOSJA
Tërmeti në Egje/ 69 viktima dhe mbi 900 të plagosur në

TURQI- 69 persona kanë ndërruar jetë, ndërsa gati 900 të tjerë kanë mbetur të plagosur nga tërmeti që ka ‘shkundur’ Greqinë dhe Turqinë, dy ditë më parë. Tërmeti me magnitudë 6,6 të shkallës Rihter, i cili ka zgjatur 30 sekonda, ka shënuar edhe tre të vdekur shqiptarë. Në Greqi, zona më e dëmtuar është ajo e ishullit Samos. Pas lëkundjeve të tërmetit, ishulli është ‘përballur’ edhe më një cunami. Në ishull janë shënuar shumë dëme materiale, dhe kanë ndërruar jetë 2 persona, një djalë dhe një vajzë të moshës 17-vjeçare. Të dy ishin duke u kthyer nga shkolla, kur një mur ka rënë mbi ta, duke u marrë jetën. Megjithatë kërkimet vazhdojnë, dhe fatmirësisht në zonat e kërkimeve, nën rrënoja ka pasur edhe të mbijetuar. Ndërsa një 14-vjeçar nga Kukësi, i identifikaur si Eriko Mane, është një prej të plagosurve që ndodhen në spitalin e Athinës. Ai do t’i nënshtrohet një ndërhyrjeje në këmbë por është jashtë rrezikut për jetën. Ndërkohë disa orë më parë ekipet e shpëtimit kanë arritur të nxjerrin pas 35 orësh nën rrënoja një 77-vjeçar.

Ndërsa situata është më e rëndë në Turqi, ku ekipet e kërkimit janë të përqendruara tanimë në 8 ndërtesa për të nxjerrë të gjithë të mbijetuarit. Megjithatë shpresa për t’i nxjerrë gjallë, çdo minutë që kalon sa vjen dhe shuhet. Në ndihmë të forcave zjarrfikëse dhe emergjencave civile, janë edhe mbi 20 qenë të stërvitur për kërkime.

Në Izmir katër ndërtesa janë shkatërruar plotësisht, kurse lagjja Bayrakli është goditur më rëndë nga tërmeti. Kudo janë ngritur çadra dhe vullnetarë kanë shpërndarë ushqime. Por tragjedia e ndodhur duket se ka zbutur dhe “gjakrat” mes Turqisë dhe Greqisë, pasi presidenti turk, Erdogan dhe kryeministri grek, Kryiakos Mitsotakis telefonuan njëri-tjetrin duke lënë pas tensionet politike mes dy vendeve për shkak të kërkimeve për gaz në Egje. Edhe NATO dhe Bashkimi Europian i ofruan Turqisë dhe Greqisë mbështetjen e tyre për kalimin e gjendjes së jashtëzakonshme.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota eriko mane termeti ne greqi termeti ne turqi eriko mane termeti ne greqi termeti ne turqi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni