LIVE UPDATES
Bota

Maqedonia e Veriut ‘tranzit’ i kokainës në Europën Perëndimore/ Lidhja mes 5 shteteve, mes tyre dhe Shqipëria, sasitë

1 Nëntor 2020, 12:10 Nga DOSJA
Maqedonia e Veriut ‘tranzit’ i kokainës në Europën

SHKUP– Maqedonia e Veriut është i vetmi shtet në Ballkan që konsiderohet unik nga të gjithë, pasi ajo është një një pikë kyçe për shpëndarjen në Europë të heroinës afgane.

Sipas medias INA, Maqedonia e Veriut është një pikë kryesore tranziti për shtetet në Europën Perëndimore, pasi vendndodhja gjeografike i mundëson një lidhje me 5 shtete, ku kalon rruga kryesore e heroines, si Bullgari, Turqi, Kosova, Serbia dhe Shqipëria. CCdo rrugë e trafikur ndërkombëtar do kalojë patjetër në Maqedoninë e Veriut.

Gjithashtu, për Europol, Maqedonia e Veriut është vendi më i rëndësishëm për heroinën, ruajtjen dhe ripaketimin.Trafikantët nga Maqedonia e Veriut, janë gjithnjë e më aktivë në tranzit dhe në tregjet e destinacionit. Bandat në këtë shtet trafikojnë sasi të mëdha heroine nga Turqia në Europën Perëndimore dhe Qëndrore.

Vendet kryesore, të trasportit, duke qenë dhe shtetet të cilat konsumojnë më shumë heroinë, janë Zvicra dhe Hollanda. Ndërkohë në haratat e krijaura nga ekspertët tregohet qartë rrugët nga ku shpërndahet heroina.

Për herë të parë në 2010 u raportua nga vetë organet atje transaksione të dyshimta të bëra me Afganistanin, nga trafikantët lokale të cilet dyshohej se po blinin drogë direkt në këtë shtet. Gjashtë jane pikat përdoren për kalimi kufitar te Maqedonisë së Veriut, ku dyshohet se kalojnë sasira të konsiderueshme heroine dhe një prej tyre lidhet me Shqiperinë, ku sasi të vogla ndalojnë në Elbasan.

Ndërsa sasitë e mëdha vazhdojnë rrugëtimin ndërkombetar. Kështu, 80 % e heroinës që hyn në Shqipëri vjen nga Maqedonia e Veriut. Kjo e bën Elbasanin sidomos pas 2010-ës, një ndër pikat kyce, të shpërndarjes jo vetëm për tregun vendas, por edhe atë në Itali.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni droga ne maqedonin e vierut droga ne maqedonin e vierut

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren