LIVE UPDATES
Sport

VD/“No More Red”: Arsenali heq të kuqen nga fanela, nismë kundër dhunës te të rinjtë

7 Janar 2022, 11:28 Nga DOSJA
VD/“No More Red”: Arsenali heq të kuqen nga fanela, nismë

ANGLI – Ngjyrat e fanelave janë pjesë integrale e identitetit të një klubi. Jo më kot kampionët e Europës të Chelseas quhen “blutë” e Londrës apo lojtarët e Real Madridit njihen si “blancos”.

Ndryshimi i modeleve klasike nuk është pothuajse asnjëherë një ide e mirë, por ka edhe raste kur zakonet ndryshojnë për arsye më shumë se fisnike. Dëshmi për këtë është Arsenali, i cili do të braktisë uniformën e tij klasike në ndeshjen e FA Cup kundër Nottingham Forest. Asnjë fanelë bardhekuq, por totalisht e bardhë, edhe në sponsor dhe në emblemë. Pse?

Këtë e shpjegon aktori Idris Elba, fans i “Topçinjve”, i cili rrëfen për “SkySports” nismën “No More Red”, që synon ndërgjegjësimin e publikut të gjerë, për problemin e dhunës midis të rinjve me thika. Vitin e fundit ka pasur mbi 10 mijë krime vetëm në Londër që kanë të bëjnë me përdorimin e thikës dhe që kanë kushtuar jetën e 30 djemve.

Prandaj, heqja e të kuqes, ngjyrës së gjakut, nga fanella është një mënyrë për të tërhequr vëmendjen dhe për ta përqendruar atë te situata. “Ideja është që Arsenali të dalë në fushë me një fanellë krejtësisht të bardhë dhe që të gjithë të thonë ‘jo më të kuqe’. Shpresojmë që njerëzit të pyesin: ‘Ok, çfarë po ndodh?”, përpiquni të zbuloni më shumë”,– tha aktori londinez.

Nga ky këndvështrim futbolli dhe sporti në përgjithësi mund të bëjnë shumë. “Të rinjve, veçanërisht adoleshentëve, duhet t’u japim një alternativë tjetër, e cila është alternativa ndaj bandave dhe dhunës. Gjithçka varet nga ajo që ne mund t’u ofrojmë atyre”,- thotë Elba.

?? ???? ??? ⚪

Last year saw a record number of teenagers murdered in London.

It’s time to make a real change, through real action.

Our white shirt is not for sale, not for profit. No More Red. pic.twitter.com/jnmE4b0GpC

— Arsenal (@Arsenal) January 7, 2022

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport 'pronarët e rinj' duhet të jenë njerëz të shkëputur nga ish-pronari claudio lotito (president i lazios) arsenali champions dhe premier league chelseas quhen “blutë” e londrës lojtarët e real madridit njihen si “blancos” nottingham forest 'pronarët e rinj' duhet të jenë njerëz të shkëputur nga ish-pronari claudio lotito (president i lazios) arsenali champions dhe premier league chelseas quhen “blutë” e londrës lojtarët e real madridit njihen si “blancos” nottingham forest

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave