LIVE UPDATES
Sport

Bayern Munich, thirrje për ndihmë 16-vjeçarëve që të kompletojë skuadrën

7 Janar 2022, 05:58 Nga DOSJA

GJERMANI – Nëntë lojtarë pozitivë me Covid-19, duke përjashtuar të dëmtuarit, e gjejnë Bayern Munich të gjymtuar dhe të shkatërruar për të rifilluar Bundesligën, të premten kundër Mönchengladbach.

Në këto kushte trajneri Julian Nagelsmann ka thirrur për të plotësuar numrin e nevojshëm lojtarë 16-vjeçarë në skuadrën e tij, duke i lënë drejtuesit e klubit për të negociuar për shtyrjen e ndeshjes. “Detyra ime është të përgatitem sikur ndeshja po zhvillohet,”– thotë Nagelsmann, skuadra e të cilit kryeson me nëntë pikë epërsi ndaj Dortmundit përpara se të përballet me M’Gladbach për javën e 18-ën të Bundesligës.

Të enjten në mesditë, Nagelsmann mund të llogariste vetëm në nëntë lojtarë nga skuadra e parë, përfshirë edhe Joshua Kimmich, i kthyer nga karantina, por që nuk ka luajtur që nga 6 nëntori dhe Niklas Süle, i cili vuan nga dhimbja e shpinës. Për të kompletuar skuadrën, trajneri 34-vjeçar i është drejtuar skuadrës së të rinjve, ku ka veçuar dy lojtarë të moshës vetëm 16 vjeç: sulmuesin Arijon Ibrahimovic (lindur më 11.12.2005) dhe mesfushorin Paul Wanner (23.12.2005).

Nëse njëri prej tyre do të aktivizohet të premten në mbrëmje, ai do të bëhej lojtari më i ri në historinë e Bayernit, që do të luajë në një ndeshje të Bundesligës, duke thyer rekordin për Jamal Musiala, i cili ka debutuar në moshën 17 vjeç e 115 ditë. “Të dy janë shumë të talentuar, – tha Nagelsmann, – Ari është shumë i fortë një me një, Paul është një lojtar shumë i shpejtë dhe mëngjarash. Situata ka edhe anën pozitive, ne po promovojmë talentet e rinj.”

Kapiteni Manuel Neuer (me Covid) do të zëvendësohet nga Sven Ulreich. Vetëm sulmi duket i mrekullueshëm, por dhe pa asnjë ndryshim: Thomas Müller, Robert Lewandowski, Serge Gnabry dhe Jamal Musiala janë në parim në dispozicion.

Mönchengladbach, i 14-ti dhe shumë larg ambicieve të tij në kampionat, është një skuadër që përgjithësisht bën mirë kundër Bayernit. “Unë kam pak shpirt hakmarrjeje, – pranoi Nagelsmann në konferencën për shtyp para ndeshjes, – nuk e kam problem të kem vetëm lojtarë të rinj në pankinë, dua ta fitoj këtë ndeshje”. I pyetur për një shtyrje të mundshme të takimit, trajneri thjesht kujtoi se negociatat me Ligën ishin përgjegjësi e drejtuesve të klubit.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport bayern munich bayern munich suprizon tifozët joshua kimmich julian nagëlsmann kapiteni manuel neuer mesfushori i bayern munichut monchengladbach robert lewandowski serge gnabry të falënderoj edhe julian nagelsmann thomas muller bayern munich bayern munich suprizon tifozët joshua kimmich julian nagëlsmann kapiteni manuel neuer mesfushori i bayern munichut monchengladbach robert lewandowski serge gnabry të falënderoj edhe julian nagelsmann thomas muller

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS