LIVE UPDATES
Sport

Britania dhe Irlanda, të dyzuara midis kandidaturës së Botërorit 2030 dhe Euro 2028

7 Janar 2022, 06:27 Nga DOSJA
Britania dhe Irlanda, të dyzuara midis kandidaturës së

ANGLI – Britania e Madhe dhe Irlanda janë tani në favor të një oferte për Euro 2028 dhe midis dyshimeve për marrjen e të drejtave për organizimin e Kupës së Botës 2030. Qeveria britanike ka investuar 2.8 milion £ (dmth 3.2 milion €) në një studim fizibiliteti të kryer nga Federata Anglezët e Futbollit, mbi mundësinë e nisjes së një oferte nga pesë kombe për Kupën e Botës: Anglia, Skocia, Irlanda e Veriut, Uellsi dhe Irlanda.

Disa kanë frikë se kjo do të përfundojë me dështim si në vitin 2010, kur Anglia dështoi në garën për të pritur Kupën e Botës më 2018. Çdo ofertë për Kupën e Botës më 2030 duhet t’i dorëzohet Komitetit të FIFA-s paraprakisht. Mbledhja e kongresit të saj më 31 mars.

Federata Angleze e Futbollit, në një deklaratë në mars 2021, është shprehur: “Organizimi i Kupës së Botës FIFA do të ofronte një mundësi të jashtëzakonshme për të sjellë përfitime për kombet tona. Nëse merret një vendim për të aplikuar, atëherë mezi presim t’i paraqesim propozimet tona FIFA-s dhe komunitetit më të gjerë botëror të futbollit.”

Sipas “The Guardian”, Federata Skoceze e Futbollit gjithashtu heziton të mbështesë ofertën e pesë kombeve për turneun në vitin 2030, gjë që ka gjeneruar shumë interes nga disa vende të tjera. Këto përfshijnë një ofertë të përbashkët nga Spanja dhe Portugalia dhe një përpjekje e Amerikës së Jugut të bashkuar me Uruguajin, Argjentinën, Kilin dhe Paraguajin.

Maroku mund të marrë pjesë në garë i vetëm, ose me fqinjët e tij Tunizinë dhe Algjerinë, ndërkohë që eshte Rumania, Greqia, Bullgaria dhe Serbia kanë shprehur synimin e tyre për të marrë pjesë së bashku në organizimin e turneut.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport 200 federata të lidhura me fifa-n anglia britania e madhe dhe irlanda etikës dhe disiplinës i uefa-s fifa po përgatitet të zyrtarizojë rregulloren e re irlanda e veriut kupës së botës 2030 për euro 2028 skocia uellsi dhe irlanda 200 federata të lidhura me fifa-n anglia britania e madhe dhe irlanda etikës dhe disiplinës i uefa-s fifa po përgatitet të zyrtarizojë rregulloren e re irlanda e veriut kupës së botës 2030 për euro 2028 skocia uellsi dhe irlanda

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE