LIVE UPDATES
Aktualitet

Vaksinimi i detyruar, Rakacolli: Mësuesit dhe mjekët s’mund të rrezikojnë qytetarët, do bëjnë test PCR, se sa shpes

8 Shtator 2021, 22:38 Nga DOSJA
Vaksinimi i detyruar, Rakacolli: Mësuesit dhe mjekët s’mund

Pas rritjes së rasteve të reja me Covid në vendin tonë masa të reja janë marrë nga Komiteti e Ekspertëve. Teksa më datën 1 shtator ka nisur edhe mësimi plotësues në shkolla, ekspertët e shëndetit i bën thirrje mësuesve të vaksinohen deri më datë 30 shtator.

Njëjtë si mësuesit, studentët, vaksinën duhet ta marrë i gjithë personeli i shkollave, po ashtu thirrja shkon edhe për mjekët. Në lidhje më këtë temë ka folur edhe Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli në emisionin ‘Open’, e cila shprehet se mësuesit dhe mjekët nuk mund të rrezikojnë qytetarët duke mos u vaksinuar. Ajo tregon edhe se çfarë do të ndodhë me ata persona të cilët nuk pranojnë të vaksinohen deri më datë 30 shtator.

“Vaksinimi i detyrueshëm bëhet në atë raste kur prevalon e mira e shëndetit publik. Çdo person ashtu siç është i përgjegjshëm për shëndetin e vet ka edhe një detyrim publik. Vaksinimi i detyruar nuk është çudi dhe në Shqipëri, ju e dini që në shkollë nuk mund të regjistrohesh nëse nuk bëhen ato vaksinat e detyruara për në moshën që shkon në shkollë. Vaksinimi në këtë epidemi, e kemi filluar me ato grupe risku që mund ta marrin për shkak të profesionit të tyre dhe kanë predispozicionin për ta shpërndarë atë. Një mësues që vendos për vete të mos vaksinohet merr përgjegjësinë tu transmetojë infeksionin nxënësve që ka në klasë. Kjo nuk është diçka e pa ndodhur, ashtu si edhe rasti i mjekut në Kaliforni, i cili nuk ishte vaksinuar dhe infektoi gjysmën e klasës. Po kështu edhe për mjekët, ne nuk e kemi problem sepse 90% e personelit janë vaksinuar. Debati është shumë i madh, shkeljet e të drejtave të njeriut por edhe të drejtat e atij që i shërben. Ne nuk detyrojmë dhe u themi që nëse nuk e bëjnë në një afat të caktuar atëherë ne kemi të drejtë të kem një siguri që mësuesi që më vjen mua nuk është i infektuar, me anë të një testi PCR në mënyrë periodike”, tha Rakacolli.

-Çfarë ndodh me personin që nuk e bën, largohet nga puna?

“Jo nuk do të largohet, do të sjellë testin PCR për të vërtetuar që nuk është i infektuar. Se sa shpesh do ta bëjë do ta përcaktojë ekspertët e vaksinimit”, u shpreh zv. ministrja.

Marrë nga Hapur.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet komiteti e ekspertëve mira rakacolli pandemia e koronavirusit ne shqiperi komiteti e ekspertëve mira rakacolli pandemia e koronavirusit ne shqiperi

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit