LIVE UPDATES
Aktualitet

Si paraqitet situata e pandemisë Covid-19 në vendin tonë? Flasin ekspertët: Janë infektuar edhe të vaksinuar, por…

8 Shtator 2021, 22:36 Nga DOSJA
Si paraqitet situata e pandemisë Covid-19 në vendin tonë? Flasin

Vaksinimi kundër virusit antiCovid është tema për të cilën po flitet në emisionin ‘Open’, ku të ftuar mbrëmjen e sotme ishin Zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, Dr. Alban Ylli, Dr. Arjan Mezini dhe Dr. Genc Sulcebe.

Dr. Alban Ylli thotë se sipas shifrave vendi ynë në gradën e katër të riskut për transmetueshmërinë e virusit Covid-19, po krahasuar me një vit më parë potenciali është më i ulët.

“Jemi në gradën e katërt të riskut në drejtim të transmetueshmërisë, por krahasuar me vitin e kaluar potenciali është më i ulët. Potenciali për të bërë dëme është më i ulur se vjet, një pjesë e madhe e popullsisë është më e mbrojtur për shkak të vaksinave dhe fazës së pandemisë që ndodhemi”, tha Dr. Ylli

Ajo çka shqetëson më së shumti ekspertët e shëndetit publik janë variantet e reja të koronavirusit, si varianti Delta, i cili po prek edhe personat e vaksinuar apo edhe ata që e kanë kaluar më herët Covid-19 dhe ‘alarmi’ është se ky variant është dyfish më i transmetueshëm.

Dr. Arjan Mezini: Kemi pasur raste infektimesh, por numri i personave të vaksinuar ka qenë shumë u ulët. Ata që e kanë kaluar në mënyrë natyrore nuk kam takuar asnjë. Personat që janë infektuar edhe pse të vaksinuar nuk janë në gjendje të rënduar. Shumëfishi i vdekjeve është më i madh te të pavaksinuarit.

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli thotë se çfarëdolloj vaksina nuk ka një siguri absolute, por nga 12 mijë raste aktive që ndodhen aktualisht në vend përqindja më e madhe janë të pavaksinuar.

Rakacolli: Me çfarëdolloj vaksine, jo të gjithë ata që janë të vaksinuar nuk ka siguri që janë të gjithë të mbrojtur. Ajo përqindje që është edhe për vaksinat e tjera është edhe për Covid. Nuk ka një siguri absolute, por shifrat tregojnë se mbi 12 mijë që janë aktivë përqindja më e madhe janë të pavaksinuar.

Në anën tjetër, Dr. Genc Sulcebe thotë se situata e tanishme është ndryshme nga një vit më parë dhe tregon shifrat e një studimi të kryer nga ekspertët e shëndetit në Shqipëri.

Dr. Genc Sulcebe: Kemi një numër të madh infektimesh, por situata është krejt ndryshe nga një vit parë. Disa të dhëna që kemi nga studim i joni thonë që ne kemi një gjendje të imunitetit nëpërmjet antitrupave në nivel prej 73%. Në popullatën nga 20-70 vjeç rreth 2/3 e këtyre individëve kanë imunitet me antitrupat. Kemi infeksione sepse Delta ka transmetueshmëri më të lartë, është dy herë më i transmetueshëm, pragu i imunitetit është mbi 85%. Të moshuarit janë vaksinuar në përgjithësi, edhe numri i të shtruarve në spital dhe i humbjeve të jetëve është më i ulët. Ne duhet të intensifikojmë fushatën e vaksinimit, që kur transmetueshmëria e virusit të jetë shumë e madhe ne të jemi të qetë.

Marrë nga Hapur.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet pandemia e koronavirusit ne shqiperi pandemia e koronavirusit ne shqiperi

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!