LIVE UPDATES
Art&Argëtim

‘Unë meritoj të kem të njëjtat të drejta si çdokush’, Britney Spears flet për herë të parë kundër konserv

24 Qershor 2021, 11:36 Nga DOSJA
‘Unë meritoj të kem të njëjtat të drejta si

SHBA– Ylli i pop-it amerikan, Britney Spears ka nisur një sulm të ashpër ndaj konservatorizmit “abuziv” që ka kontrolluar jetën e saj për 13 vjet.

Ajo tha se ishte e traumatizuar dhe qante çdo ditë, duke i thënë një gjykatësi në Los Anxhelos se ajo donte thjesht të kishte jetën e saj.

Sipas BBC, Spears, 39 vjeç, gjithashtu tha se asaj i ishte mohuar e drejta për të pasur më shumë fëmijë dhe u vu në ilaçin psikiatrik litium kundër dëshirës së saj. Babait të saj iu dha kontrolli mbi punët e saj me urdhër gjykate në 2008.

Urdhri u dha pasi ylli u vendos në spital mes shqetësimeve për shëndetin e saj mendor dhe ai është zgjatur për më shumë se një dekadë që nga ajo kohë.

Seanca e veçantë e së mërkurës ishte hera e parë që Spears ka folur në gjykatë të hapur për çështjen e saj. Gjyqtarja e Gjykatës Supreme të Los Anxhelosit, Brenda Penny falënderoi Spears për fjalët e saj “të guximshme” gjatë procedurave.

Ajo ndoqi shumë spekulime në lidhje me situatën e yllit pop, me fansat që kërkuan me padurim rezultatet e saj në rrjetet sociale. Një lëvizje e udhëhequr nga fansat, e njohur si #FreeBritney, ka bërë fushatë për lirinë e saj ligjore për vite me rradhë.

Spears mbajti një fjalim të pasionuar i cili zgjati për më shumë se 20 minuta. Pasi nisi fjalimin e saj, ajo u kërkua nga gjykatësi të ngadalësonte dhe më vonë tha se do të dëshironte të qëndronte në telefon “përgjithmonë” për të shmangur kthimin në jetën e saj ku ishte e rrethuar nga njerëz që i thanë jo.

Spears i tha gjykatës se ajo donte që konservatoriteti të mbaronte dhe e përshkroi rregullin si “të turpshëm dhe poshtërues”.

Duke iu referuar postimeve të kaluara në Instagram, këngëtarja tha: “Unë kam gënjyer dhe i kam thënë gjithë botës se jam në rregull dhe jam e lumtur. Kam qenë në mohim. Kam qenë në shok. Jam traumatizuar. Nuk jam e lumtur. Nuk mund të fle. Jam aq e zemëruar sa po çmendem. Dhe jam në depresion. Qaj çdo ditë”.

Spears, nënë e dy fëmijëve, tha se donte të martohej me të dashurin e saj dhe të kishte një fëmijë tjetër, por konservatori nuk e lejoi atë. Ajo akuzoi kujdestarin e saj për ndalimin e saj për të hequr një pajisje kontraceptive intrauterine (IUD) në mënyrë që të mund të mbetej shtatzënë.

Ndihem e ngushtë dhe ndjehem e ngacmuar dhe ndihem e lënë jashtë dhe vetëm. Unë meritoj të kem të njëjtat të drejta si çdokush, duke pasur një fëmijë, një familje, ndonjë nga ato gjëra.”-i tha ajo gjykatës.

Ajo pretendoi se më pas u vu në përdorim të litiumit, një ilaç i zakonshëm për çrregullimin bipolar, kundër dëshirave të saj dhe kjo e kishte bërë atë të ndihej e dehur dhe e paaftë për të biseduar. Spears tha se ishte besimi i saj se konservatoriteti po i bënte “mënyrën më shumë dëm sesa mirë” dhe tha se “sinqerisht nuk e dinte” se mund të bënte kërkesë që marrëveshja të mbaronte.

Shkalla e plotë e arsyes se pse u zgjat urdhri gjyqësor nuk është bërë kurrë publike. Por Spears ka mbajtur një karrierë publike, duke përfshirë një rezidencë në Las Vegas dhe një detyrë si një gjyqtare e X-Factor, duke bërë që shumë të vënë në dyshim vlefshmërinë e marrëveshjes.

Një avokat i babait të saj, Jamie Spears, tha se ai ishte shqetësuar nga pretendimet e këngëtares në gjykatë. Jamie Spears dha dorëheqjen përkohësisht si kujdestari personal i vajzës së tij në 2019 për arsye shëndetësore. Babai i saj mbetet bashkë-konservator i pasurisë së saj, së bashku me firmën financiare Bessemer Trust.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Showbiz Showbiz Britney Spears Jamie Spears Britney Spears Jamie Spears

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 24 Qershor 2021, 05:04

DashiDashuria: Në dashuri ju nuk keni nevojë të fitoni betejat, por t’i sheshoni ato. Ju do të keni favorin e Venusit për disa çështje të zemrës. Beqarët...

Art&Argëtim 23 Qershor 2021, 20:59

Elton John i jep lamtumirën muzikës

NEW YORK- Elton John do të nisë turneun e tij përfundimtar në Citizens Bank Park më 15 korrik 2022. Mediat e huaja shkruajnë se ky do të jetë turneu i dedikuar ...

Art&Argëtim 23 Qershor 2021, 20:07

KUKËS- Mbrëmjet e maturës kanë filluar dhe mesa duket gjimnazitët janë në garë me njëri-tjetrin për të rënë sa më shumë në sy. Maturantët e Kukësit me para...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng