LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Princ Harry nuk është djali i Charles! Studimi biometrik që pritet të shkaktojë ‘tërmet’ në Pallatin Mbretër

24 Qershor 2021, 09:24 Nga DOSJA
Princ Harry nuk është djali i Charles! Studimi biometrik që

BRITANI– Për më shumë se tridhjetë vjet, thashethemet për të kaluarën e Princit Harry, djali i dytë i Lady Diana dhe Charles kanë pushtuar koridoret mbretërore. Një studim biometrik mbi atësinë e tij i publikuar së fundmi mund të shkaktojë ‘tërmet’ në pallatin mbretëror.

I ndryshëm nga William në të gjitha aspektet, si për temperamentin dhe për tiparet, Harry është parë gjithmonë me një ‘sy tjetër’ nga familja mbretërore dhe nga kurora angleze për këto arsye.

Sipas Il Giornale, shumë ekspertë dhe njohës të oborrit mbretëror janë përpjekur të hetojnë dhe t’u japin një shpjegim të gjitha thashethemeve që kanë ndjekur njëri-tjetrin për atësinë e princit. Harry, në fakt, mund të mos jetë djali natyror i Charles, por ai mund të jetë djali i një prej të dashurve të princeshë Dianës. Këto thashetheme të mbetura në kohë më në fund mund të ketë një copëz të vërtete.

Në një artikull të botuar në Nuovo, e publikuar ditën e sotme, e përjavshmja hap një parantezë mbi këtë temë të nxehtë. Për të folur është Ezio Denti i cili me profesion është një hetues privat dhe kriminolog. Studiuesi ka kryer një hetim shumë të veçantë dhe, mbi të gjitha, shumë të besueshëm që mund të hedhë dritë mbi të kaluarën e princ Harryt. Ky është një studim biometrik që hetuesi kreu në fytyrat e Princit Charles dhe James Hewitt, një prej adhuruesve historikë të princeshë Dianës, të cilët thashethemet e shumta e lidhnin si babain e Harryt.

Analiza bazohet në algoritme të sakta dhe identifikon një korrespondencë të jashtëzakonshme midis fytyrës së Dukës së Sussex dhe asaj të ish oficerit të kalorësisë, ndërsa nuk do të kishte ngjashmëri midis Harry dhe Carlo”– zbulon Ezio Denti.

Ky lloji i ekzaminimit ka një besueshmëri të lartë dhe mund të ketë vlera ligjore. Softueri, në fakt, analizon 80 pika nyje në fytyra dhe i krahason ato. Më saktë, ekziston vetëm testi i ADN-së. Nëse është kështu, nëse testi do të ishte i besueshëm, zbulimi mund të ndryshonte vërtet rregullimet brenda familjes mbretërore Britanike njëherë e përgjithmonë.

Fakti është që Ezio Denti është i sigurt për besueshmërinë e studimit të tij. Ajo që u raportua në ‘Nuovo’ sjell një seri të tërë thashethemesh që, për disa kohë, qëndrojnë pezull rreth jetës së Harryt. Thashethemet për atësinë e Harryt kanë qenë tema të nxehta në korridoret e pallatit që kur martesa midis Charles dhe Dianës kishte probleme për shkak të lidhjes me Kamilën. Djali i Elizabeth madje u mbiquajt “princi i errësirës” sepse ai u largua nga Kensington Palace natën për të vizituar të dashurën e tij. Kur Diana e mori vesh, ajo u hakmor me një marrëdhënie të gjatë klandestine me James Hewitt.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

showbiz showbiz ezio denti princ charles princ harry princeshe diana ezio denti princ charles princ harry princeshe diana

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 24 Qershor 2021, 05:04

DashiDashuria: Në dashuri ju nuk keni nevojë të fitoni betejat, por t’i sheshoni ato. Ju do të keni favorin e Venusit për disa çështje të zemrës. Beqarët...

Art&Argëtim 23 Qershor 2021, 20:59

Elton John i jep lamtumirën muzikës

NEW YORK- Elton John do të nisë turneun e tij përfundimtar në Citizens Bank Park më 15 korrik 2022. Mediat e huaja shkruajnë se ky do të jetë turneu i dedikuar ...

Art&Argëtim 23 Qershor 2021, 20:07

KUKËS- Mbrëmjet e maturës kanë filluar dhe mesa duket gjimnazitët janë në garë me njëri-tjetrin për të rënë sa më shumë në sy. Maturantët e Kukësit me para...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave