LIVE UPDATES
Bota

“Jam një nënë që kam humbur tre fëmijë”, dëshmia e 33-vjeçares: Një më ndan nga burgu

4 Prill 2022, 15:34 Nga DOSJA
“Jam një nënë që kam humbur tre

GREQI– Roula Pispirigou thuhet se dha versionet e saj për vdekjen e tre fëmijëve të saj gjatë faljes së saj të gjatë sot, duke iu përgjigjur një sërë pyetjesh që mori nga hetuesi.

Sipas mediave greke, ajo foli për akuzën e vrasjes me dashje ndaj vajzës 9-vjeçare Georgina në Patra të Greqisë. E pandehura ka paraqitur një memorandum falje, ku pretendon se ketamina i është dhënë fëmijës për një gabim mjekësor, gjë që tashmë është mohuar nga Administrata e  Spitalit të Fëmijëve “Aglaia Kyriakou”.

Në përpjekje për të justifikuar qëndrimin e saj të ftohtë dhe të shkëputur gjatë gjithë kësaj kohe, e akuzuara sipas informacioneve në hetuesi tha se ajo kishte humbur dy fëmijë më parë dhe e dinte dhembjen.

“Unë jam një nënë që kam humbur tre fëmijë dhe jam një hap përpara burgut”.-tha ajo.

Ajo u pyet fillimisht se çfarë donte të thoshte më 28 janar, një ditë para se të vdiste vajza e saj 9-vjeçare, kur i tha mjekëve se “këto kriza që patë nuk janë asgjë” dhe se e vogla “nuk e ka pësuar ende krizën e madhe”. 33-vjeçarja dyshohet se i është përgjigjur hetuesit se fjalët e saj ishin një “këmbanë” për mjekët për të qenë më të vëmendshëm, pasi ajo e dinte nga ngjarjet e mëparshme se fëmija i saj kishte tre episode me takikardi dhe një bradikardi.

Pispirigou është pyetur edhe për pyetjet që i ka bërë një infermiere nëse ka kamera në spital. Për këtë çështje ajo dyshohet se është përgjigjur se këtë pyetje e ka bërë sepse ka pasur një vjedhje dhe ka dashur të sigurohet për sendet e saj personale.

Nëna e akuzuar dyshohet se i është referuar marrëdhënies së saj me Manos Daskalakis që nga fillimi deri në ditën e vdekjes së vajzës së tyre Georgina.

33-vjeçarja u pyet rreth përdorimit të ketaminës ndaj vajzës së saj por edhe çfarë ndodhi saktësisht me vdekjen e dy fëmijëve të tjerë të familjes: Malena, e cila u nda nga jeta në vitin 2019 në moshën 3.5 vjeç dhe  Iris, e cila ishte vetëm gjashtë muajshe dhe vdiq në vitin 2021.

Nga informacionet paraprake mësohet se falja e saj para hetuesit zgjati pesë orë ku ndër të tjera ka mohuar kategorikisht përfshirjen në vrasjen e vajzës së saj duke hedhur akuzat mbi stafin mjekësor.

33-vjeçarja u paraqit në gjykatë e shoqëruar nga forca të shumta policie ku qytetarë të shumtë ishin mbledhur dhe lëshuan thirrje të ashpra ndaj saj.

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni manos daskalakis roula pispirigou vrasja e trefishte ne greqi manos daskalakis roula pispirigou vrasja e trefishte ne greqi

Sondazh

Poll

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta