LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Të gjithë bojkotojnë këngëtarin serb, Dojna Mema, jo! Moderatorja: Bijtë e Kosovës të bëhen bashkë për kauza më të

6 Gusht 2021, 16:29 Nga DOSJA
Të gjithë bojkotojnë këngëtarin serb, Dojna Mema, jo!

TIRANË– Ndryshe nga të gjithë artistët e tjerë shqiptarë, moderatorja Dojna Mema nuk është kundër mbajtjes së koncertit të Festës së Birrës në Korçë, ku do të jetë present këngëtari serb Goran Bregoviç.

Në disa postime në Instastory, Mema shkruan se bijtë e Kosovës duhet të bëhen të gjithë bashkë për të tjera arsye, që janë braktisur nga politika dhe prodhimi vendas përsa i përket kulturës, dhe jo për të dalë kundër një këngëtari. Në këtë mënyrë vetë moderatorja ka lënë hapësirë për të menduar se do të jetë në Korçë për të shijuar koncertin e Bregoviç pavarësisht gjurmëve të lëna në histori, dhe nuk do e bojkotojë atë.

Pyetjes këmbëngulëse të një ndjekëseje të saj, që ishte edhe gazetare, Mema i është përgjigjur me fjalët se ajo për të cilën shkruan është diçka me më shumë rëndësi se një aheng dhe se gazetaria është vokacion.

“Njerëzit që masakrojnë mund të frymëzohen edhe nga Rammstein apo ku di unë se kush. Kjo nuk është arsye. Bijtë e Kosovës duhet të ndihen te braktisur nga politika e tyre që i kanë vënë kundra njëri-tjetrit dhe u paguan rroga serbëve të Kosovës. Bijtë e Kosovës duhet të ndihen të braktisur që kanë mbetur një vend që vetëm konsumon dhe nuk prodhon. bijtë e Kosovës duhet të ndihen të braktisur që kinemaja nuk tregon vërtetë se çfarë masakrash i kanë ndodhur Kosovës. Bijtë e Kosovës duhet të mos harrojnë shpejt, e të dinë me u bë bashkë. Ky mësim vlen edhe për bijtë e Shqipërisë që ndodnjëherë janë edhe më keq se aq. Bijtë e Kosovës ashtu si bijtë e Shqipërisë duhet të ndërgjegjësohen e të kërkojnë vetë të drejtat e dinjitetin e tyre se ndryshe të gjithë ne bijtë bashkë do të mbetemi si dhentë lëshuar nëpër lëndina që drejtohemi nga bariu i radhës. Nuk ka forcë më të madhe në botë se një popull që bëhet bashkë. Dhe këtë e them për gjëra të rëndësishme, ato që ndodhin brenda mureve të një Kuvendi, ku vendoset fati im, i yti dhe i fëmijëve tanë. O Erjona se qenka dhe gazetare. Të thashë që në fillim, nuk jam informuar për tekstin se s’di serbisht. Nëse do ishe vërtetë e vëmendshme, siç e kërkon gazetaria, do kuptoje q po flas për diçka krejt tjetër nga “u bë apo nuk u bë ahengu”. Diçka me më shumë vlerë për ne të gjithë. Sikundër, përgjigje ‘a je dakord apo jo”, e thashë qartë tek story i parë Gazetari është vokacion, nuk të bën as shkolla, as puna,”- shkruhet në postimet e Memës.

Ardhja e këngëtarit serb Goran Bregovic, në festën e Birrës në Korçë ka irrituar shumë këngëtarë dhe jo vetëm. Një nga një, artistët shqiptarë kanë deklaruar publikisht se nuk do të ishin në Korçë për festën e përvitshme, pikërisht për shkak të pranisë së Bregoviç.

Kush është Goran Bregoviç?

Bregovic, i lindur nga babai kroat e nëna serbe, ishte frymëzues e idhull i ushtrisë vrastare serbe gjatë luftës në Kosovë më këngën “Pucaj”. Mohoi tërë jetën kombin e vet kroat. I këndonte kallashit serb që vriste popullatën kroate e shqiptare. Gjithashtu dhe bashkëpunimi që ai ka patur me regjisorin serb, Ermir Kusturica i cili njihet për nacionalizmin e tij dhe deklarata provokuese kundër Kosovës dhe shqiptarëve.

(f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

showbiz showbiz dojna mema dojna mema

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë