LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Nxitimi për t’i bërë punët e shtëpisë shpejt, ekspertja këshillon: Kjo mund t’ju dëmtojë shpinën kurrizore

6 Gusht 2021, 15:28 Nga DOSJA
Nxitimi për t’i bërë punët e shtëpisë

ANGLI- E keni menduar ndonjëherë se punët e shtëpisë mund t’ju dëmtojnë pjesën kurrizore, ose t’ju sjellin probleme të ngashme shëndetësore. Tabloidi The Sun ka publikuar një aktikull se mund të ndihmojnë të gjithë njerëzit që të mbrojnë veten nga problemet që mund të hasin gjatë pastrimit të shtëpisë, hekurosjses së rrobave apo dhe larjes së enëve. Më poshtë keni disa këshilla që mund t’ju ndihmojnë në këto aspekte.

Artikulli i Plotë:

Pastrimi i shtëpisë është gjithmonë një punë e nxituar, pasi kemi rreth një milion detyra të tjera të përditshme për të bërë. Merrni për shembull fshirjen me fshesë me korrent – për ta përfunduar sa më shpejt që të jetë e mundur, ne refuzojmë të lëvizim nga vendi dhe thjesht arrijmë të mbulojmë të gjitha vendet.

Epo duket se qasja jonë e ndritur duhet të mbarojë – pasi osteopatja Anisha Joshi ka paralajmëruar se mund të na dëmtojë shumë në planin afatgjatë. Në fillim të kësaj jave, ekspertja ndau katër detyrat kryesore shtëpiake që mund të dëmtojnë kurrizin tuaj nëse nuk jeni të kujdesshëm.

Ajo postojë në Instagramin e saj disa këshilla se si duhet të bëhen punët e shtëpisë: Gjatë 13 viteve të fundit që kam qenë një osteopate e kualifikuar, kam parë shumë prej jush të hyjnë pasi pastrojnë shtëpinë tërheqin diçka ose tendosin. Asnjëherë nuk do të mendonit se fshirja, pastrimi i banjës ose hekurosja mund të çojë në një ditë pushimi në punë dhe netë pa gjumë! Pra, këtu janë disa këshillatë vogla për t’ju bërë të ndërgjegjshëm se si i bëni gjërat.

Duke nisur nga lista e saj, Anisha u bëri thirrje njerëzve të mos përkulen kurrë në banjë kur e pastrojnë, pasi kjo mund të tendosë pjesën e poshtme të shpinës. Në vend të kësaj, ajo rekomandon të uleni pranë vaskës dhe të shkoni në gjunjë nëse jeni në gjendje. Në mënyrë të ngjashme, ekspertja paralajmëroi njerëzit që të mos përkulen për të vendosur fshesën me vakumin në ato pika të vështira për t’u arritur.

“Qëndroni pranë zonës që po pastroni dhe mbani të njëjtin ritëm me të,” tha ajo.

Asnjëherë nuk do të kishit menduar se fshirja, pastrimi i banjës ose hekurosja mund tu çojnë në një ditë pushimi në puna dhe netë pa gjumë! Pra, këtu janë disa këshilla të vogla për t’ju bërë të ndërgjegjshëm se si i bëni gjërat.

Sa i përket larjes së enëve, Anisha tha: Përkulja në lavaman nuk është e këshillueshme. Megjithatë të sjellësh enët lart dhe më pranë teje është ide e mirë.

Së fundi, ekspertja tha se shumica e njerëzve i ulë tavolinat e hekurosjes shumë, gjë që është e keqe për trupin tuaj.

“Tabela e hekurosjes gjithmonë duhet të jetë më e lartë se sa mendoni. Qëndroni gjatë dhe mos u përkulni në të,” u shpreh ajo.

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

kuriozitete kuriozitete anisha joshi punet e shtepise anisha joshi punet e shtepise

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët