LIVE UPDATES

libia

Bota 5 Qershor 2019, 05:25

Libia në luftë – një vend zhytet në kaos

Luftë shtëpi më shtëpi në Tripoli. Militantë të veshur me rroba të zakonshme. Ata mbajnë automatikë rreth qafave. Pasi kalojnë një barrikadë, ata duket se gjuaj...

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

“Djemtë përdhunojnë motrat e tyre”, kujtimet horror të emigrantëve nga Libia, të abuzuar deri në vdekje - Bota
LIVE UPDATES
Bota

“Djemtë përdhunojnë motrat e tyre”, kujtimet horror të emigrantëve nga Libia, të abuzuar deri në vdekje

27 Mars 2019, 15:31 Nga DOSJA
“Djemtë përdhunojnë motrat e tyre”, kujtimet horror

LIBI– Emigrantët nga Libia kanë përjetuar tmerre nga më të ndryhsmet teksa përpiqen të futen në Europë. Një i mbijetuar i këtyre torturave ka rrëfyer për “Daily mail gjithçka që ka parë me sytë e tij gjatë rrugës së frikshme plot makthe.

Personi nga Gambia thotë: Nëse dikush do të makishte thënë këtë gjë më parë, nuk do ta kisha besuar. Këto janë gjëra që besohen vetëm kur shihen me sy.

Ndër vite emigrantët kanë treguar historitë e tyre që kanë vuajtur gjatë këtij rrugëtimi ‘drejt një jete më të mirë’. E gjitha kjo bëhet nga kontrabandistët. “Daily mail” shkruan se emigrantët nga Libia vidhen, vriten ose merren peng. Burra dhe femra abuzohen seksualisht në kampe dhe filmohen. Shumë femra përdhunohen derisa vdesin nga hemoragjia, ndërsa shumë meshkujve ju hiqen organet.

Ndërsa shumë djemve u kërkohet që të abuzojnë seksualisht me motrat e tyre. Të gjitha këto skena horrori, xhirohen nga autorët dhe shiten në internet, në Skype. Gjithsesi shumë emigrant e pranojnë këtë rrezik.

Një psikolog ka parë me sytë e tij varre të mbushura me burra me penis të prerë. Në një nga burgjet, një shtetase 19-vjeçare nigeriane i tha një psikologu se ajo është përballur me kërcënime nga shumë meshkuj.

“Nëse një njeri përpiqet t’ja mbathë, të gjithë të tjerët janë të detyruar ta përdhunojnë atë. Njerëzit ndëshkohen rregullisht, detyrohen të nënshtrohen dhe të kontrollohen,”- tregon ajo.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se pothuajse të gjitha vendet që kalojnë nga Afrika e Veriut janë përdhunuar ose abuzuar seksualisht përgjatë udhëtimit.

Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatë (UNHCR) vlerëson se në Libi ka rreth 670,000 emigrantë dhe besohet se pesë mijë deri në 6,000 janë duke u mbajtur në kampe.

BE ka shpenzuar 338 milionë dollarë (382 milionë dollarë) në Libi që nga viti 2014 për të frenuar migrimin.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota djemte perdhunojne motrat meshkuj me organe te prere perdhunime nnga kontrabandistet rmigrantet nga libia djemte perdhunojne motrat meshkuj me organe te prere perdhunime nnga kontrabandistet rmigrantet nga libia

Sondazh

Poll

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë