LIVE UPDATES
Bota

Harta e rrezikshmërisë globale për 2020/ Libia, Somali dhe Sudani i Jugut në mesin e vendeve më të rrezikshme në botë

19 Nëntor 2019, 09:15 Nga DOSJA
Harta e rrezikshmërisë globale për 2020/ Libia, Somali dhe Sudani

Libia, Somalia, Sudani i Jugut dhe Republika Qendrore e Afrikës, dhe Afrika, janë vendet më të rrezikuara, sipas Hartës së Rrezikut.

Për dy kategoritë e para, vendeve u jepet një vlerësim nga pesë, ndërsa siguria në rrugë vlerësohet nga katër bazuar në shkallën e vdekshmërisë për 100,000 njerëz.

Vetëm katër vendet e përmendura shënuan bandën më të ulët të sigurisë për secilën kategori: “shumë të lartë” për rrezikun e udhëtimit mjekësor. “Ekstreme” për rrezikun e sigurisë së udhëtimit, dhe më shumë se 25 për rrezikun e sigurisë rrugore.

Në anën tjetër të spektrit, Islanda, Norvegjia, Finlanda, Danimarka, Zvicra, Luksemburgu, Sllovenia, Andorra dhe Svalbard arritën të gjithë shënimin më të lartë të sigurisë për të tre kriteret.

Mbretëria e Bashkuar shënoi “të ulët” për rrezikun mjekësor dhe vlerësimin më të ulët të vdekshmërisë për sigurinë në rrugë, por u rendit si “i ulët” në vend se “i parëndësishëm” në kategorinë e sigurisë së udhëtimit.

Vende të tjera të vlerësuara si “ekstreme” për rrezikun e sigurisë përfshijnë Mali në Afrikën veriperëndimore dhe Sirinë, Irakun, Jemenin dhe Afganistanin në Lindjen e Mesme.

Venezuela, Haiti, Koreja e Veriut, Siria, Iraku, Afganistani, Jemeni, Eritrea, Burkina Faso, Nigeri, Guinea, Sierra Leone, Liberia, Guinea-Bissau dhe Burundi të gjithë janë vlerësuarr si vendet me rrezikun më të lartë në udhëtim.

SOS International thotë se cakton vlerësimet e tij të rreziqeve mjekësore, duke vlerësuar një sërë rreziqesh shëndetësore, duke përfshirë: barrën e sëmundjes infektive, faktorët mjedisorë, të dhënat e evakuimit mjekësor, të dhënat e traumave në rrugë, standardin e shërbimeve mjekësore urgjente, kujdesin mjekësor ambulant dhe ambulant, etj.

Vlerësimi i rrezikut të sigurisë së udhëtimit vlerëson kërcënimin që u paraqitet udhëtarëve nga dhuna politike (përfshirë terrorizmin, kryengritjen, trazirat me motiv politik dhe luftën); trazira sociale; dhe krim i dhunshëm dhe i imët.

Janë marrë në konsideratë gjithashtu faktorë të tjerë, siç janë qëndrueshmëria e infrastrukturës së transportit, gjendja e marrëdhënieve industriale, efektiviteti i shërbimeve të sigurisë dhe urgjencës dhe ndjeshmëria e vendit ndaj fatkeqësive natyrore.

Harta e Riskut të Udhëtimit u botua së bashku me anketën e Ipsos MORI Business Resilience Trend Watch të më shumë se 1.300 vendimmarrësve të udhëtimit të biznesit.

Rreth 51 përqind e të anketuarve besuan se rreziqet e shëndetit dhe të sigurisë ishin rritur gjatë vitit të kaluar, ndërsa 47 përqind rreziqe të parashikuara, përfshirë kërcënime të sigurisë, trazira civile dhe trazira gjeopolitike,  do të rriten në vitin e ardhshëm.

Vendet me rrezik më të lartë të sigurisë

Libi

Somalia

Sudani i Jugut

Republika Qendrore e Afrikës

Mali

Siria

Irak

Jemen

Afganistan

Vendet me rrezik më të ulët të sigurisë

Islandë

Norvegji

Finlandë

Danimarkë

Switzerland

Luksemburg

Sllovenia

Andorra

Svalbard

Grenlandë

Burimi: independent

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota international sos libia rreziku global somali sudani i jugut international sos libia rreziku global somali sudani i jugut

Sondazh

Poll

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane