LIVE UPDATES
Bota

Mbledhja e KS të OKB-së për krizën në Ukrainë përfundon me përplasje mes SHBA-Rusisë

31 Janar 2022, 19:42 Nga DOSJA
Mbledhja e KS të OKB-së për krizën në Ukrainë

SHBA- Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield deklaroi të hënën se Rusia nuk dha asnjë përgjigje që pas një takimi të tensionuar të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbi përshkallëzimin e Moskës përgjatë kufirit me Ukrainën. CNN shkruan se ambasadorja Linda Thomas-Greenfield u tha gazetarëve pas seancës, në të cilën SHBA akuzoi Rusinë për planifikimin e grumbullimit të dhjetëra mijëra trupave përgjatë kufirit Bjellorusi-Ukrainë, se SHBA kërkojë që ky takim të lejojë rusët të japin shpjegime për veprimet e tyre. Zyrtarët amerikanë i kanë kërkuar vazhdimisht Moskës që të marrë një rrugë diplomatike përpara, duke paralajmëruar se një pushtim i ri i Ukrainës do të rezultonte në sanksione të shpejta dhe të rëndësishme.

Në fjalën e saj në Këshillin e Sigurimit të hënën, Thomas-Greenfield tha: Ne vazhdojmë të shpresojmë që Rusia të zgjedhë rrugën e diplomacisë në vend të rrugës së konfliktit në Ukrainë. Por ne nuk mund të “presim dhe shohim”. Është thelbësore që ky Këshill të trajtojë rrezikun që sjell sjellja e tyre agresive dhe destabilizuese në të gjithë globin.

Ajo foli për grumbullimin e më shumë se 100,000 trupave të Rusisë përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, si dhe për inteligjencën amerikane se Rusia ka zhvendosur rreth 5,000 trupa në Bjellorusi dhe synon të grumbullojë më shumë se 30,000 trupa pranë kufirit Bjellorusi-Ukrainë deri në fillim të shkurtit.

Nëse Rusia pushton më tej Ukrainën, asnjë prej nesh nuk do të jetë në gjendje të thotë se nuk e pamë atë që po vinte. Dhe pasojat do të jenë të tmerrshme,” tha Thomas-Greenfield.

Ambasadori rus në OKB Vasily Nebenzia pohoi se kolegët e OKB-së po rrisin tensionet dhe retorikën, duke thënë se SHBA dhe të tjerët donin që të ndodhte konflikti.

“Kjo vendosje e trupave ruse në territorin tonë po bën që kolegët tanë perëndimorë dhe amerikanë të thonë se do të ketë një veprim ushtarak të planifikuar dhe madje edhe një akt agresioni… veprimin ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës që ata të gjithë po e sigurojnë se do të ndodhë brenda vetëm disa javësh, nëse jo disa ditësh. Megjithatë, nuk ka asnjë provë që konfirmon një akuzë kaq të rëndë që është ngritur. Po thuajse po bëni thirrje për këtë, ju dëshironi që të ndodhë. Ju po prisni që të ndodhë, sikur të doni që fjalët tuaja të bëhen realitet. Kjo pavarësisht se ne vazhdimisht po i hedhim poshtë këto akuza dhe kjo është përkundër faktit se nuk është bërë asnjë kërcënim për një pushtim të planifikuar në Ukrainë nga buzët e ndonjë politikani apo personazhi publik rus gjatë gjithë kësaj periudhe”, tha Nebenzia.

Thomas-Greenfield u përgjigj se ishte Moska ajo që po provokonte, jo SHBA ose partnerët e saj në Këshillin e Sigurimit.

“Ne e kemi bërë të qartë angazhimin tonë në rrugën e diplomacisë. Shpresoj se edhe kolegët tanë rusë do të zgjedhin këtë rrugë dhe do të angazhohen në mënyrë paqësore me komunitetin ndërkombëtar, duke përfshirë Ukrainën,” tha ajo.

Takimi i të hënës i Këshillit të Sigurimit të OKB-së vjen një ditë përpara një bisede të pritshme midis Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken dhe ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov, i pari i tyre që kur SHBA i dorëzoi përgjigjet e saj me shkrim Moskës javën e kaluar.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota këshilli i sigurimit i kombeve të bashkuara konflikti ukraine-rusi linda thomas-greenfield vasily nebenzia këshilli i sigurimit i kombeve të bashkuara konflikti ukraine-rusi linda thomas-greenfield vasily nebenzia

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh